Agrárpiac

Piac

Hiányzó munkáskezek az agráriumban

A magyar gazdaságban egyre inkább jelen lévő munkaerőhiány kiemelten sújtja az agráriumot, amely kevésbé népszerű ágazatként már régóta küzd a problémával. A nehéz, nem jól fizetett mezőgazdasági munka távol tartja az ágazattól az állandó dolgozókat és az idénymunkásokat egyaránt. Már a diákok sem jelentenek megoldást a mezőgazdaság egyre égetőbb munkaerőhiányára.

Az alternatív munkaerőpiaci lehetőségek is egyre kevésbé jelentenek megoldást a gazdálkodóknak. – A magyar gazdaságban egyre inkább égető munkaerőhiány a diákmunkán is meglátszik – mondta Krancz Balázs. Az iskolaszövetkezetenként működő munkaközvetítő Meló-Diák Veszprém megyei területi vezetője hozzátette: a munkásokat kereső cégek éppen a hiány miatt már eddig is igyekeztek diákokkal és más alternatív munkaerővel feltölteni soraikat. – Idén mintegy 20 százalékkal több diák dolgozik, mint tavaly, de a valós igény valahol az 50 százalékos növekmény lenne – vélekedett Krancz.

A szakember szerint a mezőgazdaság ráadásul háttérbe szorul akkor, amikor válogatni lehet a munkák között. – Régebben, ha valaki június közepén bejött, gyakran már nem tudtunk neki semmilyen munkát adni. Ma a diák eldöntheti, hogy a Balatonon szeretne-e dolgozni, de választhat hotelt, egyéb vendéglátást, irodai munkát, vagy elmehet gyárba operátornak. Ilyen lehetőségek mellett a mezőgazdasági munka nem túl népszerű – tette hozzá.

Az agráriumban fizikailag megterhelő munkák vannak, és gyakran a lakóhelytől távoli mezőgazdasági állásajánlatok a sor végére kerülnek. Az érintett agrárvállalkozások mindezek miatt kényszerpályán mozognak: vagy a kevésbé munkaigényes tevékenységekre igyekeznek átállni, vagy pedig Romániából vagy Ukrajnából próbálnak meg munkaerőt toborozni az idényben.

Az utóbbi években töredékére csökkent a málna hazai termőterülete, s a folyamatnak még nincs vége. „Gyakorlatilag meg fog szűnni a hazai málnatermesztés” – mondta Csizmadia György, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke. A nagyobb ültetvényekre nem találnak megfelelő számú munkást a termelők. Az árak pedig olyan alacsonyan vannak, hogy a még meglévő dolgozók bére is egyre nagyobb arányt képvisel a termék árában, ezzel csökkentve a termelés jövedelmezőségét.

agrotrend.hu / vg.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés
Hirdetés