Agrárpiac

Piac

Csütörtökön nyit az Alföldi Állattenyésztési Napok!

Május 19-én nyitja kapuit a XXIII. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok. A kiállításról és az azt rendező Hód-Mezőgazda Zrt-t ért változásokról Antal Gábor vezérigazgatóval beszélgettünk.

– Mi lesz a legnagyobb változás az idei kiállításon?

– Mindenképpen eltér az eddigiektől a XXIII. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok. Egyrészt, nem 3 napos lesz a kiállítás, hanem 4 napos, másrészt nem Szent György nap közelébe esik, hanem május utolsó dekádjára. Nyomós oka van a változásnak, mégpedig az, hogy hazánk ad otthont egy igen rangos nemzetközi szarvasmarhás találkozónak, egy világkonferenciának, a World Wide Sires Distributor Conference-nek, amelynek gyakorlati kísérő programja lesz a vásárhelyi kiállítás megtekintése. Arra számítunk, hogy 30-40 országból érkeznek külföldi szakemberek a rendezvényünkre, így ez már nem csak itthon és a szomszédos országokban lesz ismert, hanem távolabbi helyeken is.

– Hogy fogadták a kiállítók, hogy majdnem egy hónappal később van a rendezvény?

– Többségében megértették és elfogadták, hogy ennek most nyomós indoka van, de hangsúlyozom, hogy nem ez lesz a gyakorlat, csak idén alakult így. A kiállítók cserében azt kapják, hogy nagyobb nemzetközi érdeklődésre számíthatnak.

– Nem lehet megkerülni a kérdést, miszerint szárnyra keltek az elmúlt években olyan pletykák, hogy megszűnik a kiállítás. Mi igaz ebből?

– Ezt nem mi mondtuk, mások állították, és külső körülményekből következtethettek erre. Ha lehetőségünk és erőnk lesz, szeretnénk megszervezni a kiállítást a jövőben is. Szeretnénk ehhez támogatási forrásokat szerezni, hiszen a kiállítást önerőből szervezzük, s ez nem egy profitcentrum a vállalaton belül. Nekünk a mezőgazdasági tevékenységek mellett, ez egy „nem odaillő” tevékenység, a tulajdonosunk elfogadta, hogy ezen nem tudunk profitot realizálni, sőt, néha még a saját forrásainkat kell rendelkezésre bocsátanunk a sikeres rendezés érdekében, hiszen a bevétel nem fedezi a kiadásokat. Mindez azért lesz egyre nehezebb, mert jelentősen csökkentek földterületeink, viszont az állatállományunk nem változott. A kérődzőknek a tömegtakarmányt nem tudjuk megvenni a piacon, meg kell oldanunk valahogy ezt a kihívást.

– Mennyivel lett nehezebb a Hód-Mezőgazda Zrt. gazdálkodása a földterületek elvesztése után?

– Megoldást kell találnunk a tömegtakarmányra, ahogy említettem, és ráadásul a piaci környezet sem kedvez számunkra. A tejágazat és a sertéságazat is nagyon rossz piaci pozícióban van, rendkívül alacsonyak a felvásárlási árak. Nincs jövedelmezőség, sőt, komoly ráfordítások szükségesek az ágazatok életben tartásához. És úgy látjuk, ez nem egy rövid távú probléma, egy év távlatában sem körvonalazódik a megoldás; lehet, hogy tartósan alacsony tejárakra kell berendezkedni.
Mivel a szántóföldi területünk és ezzel együtt a növénytermesztésből származó bevételünk jelentősen lecsökkent, már nincs átcsoportosítható jövedelmünk. Ez azért nagy gond, mert eddig a szántóföldi növénytermesztésből finanszíroztuk az állattartás veszteségeit.

– Mennyivel kisebb területen gazdálkodnak?

– 3400 hektárral kevesebb a szántóföld, 1000 hektárral pedig a legelő.

*

A XXIII. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok programja innen letölthető!

 

„MAGYAR ÁLLATTTENYÉSZTÉSÉRT TERMÉKDÍJ PÁLYÁZAT 2016” – Eredmények

„MAGYAR NÖVÉNYTERMESZTÉSÉRT TERMÉKDÍJ PÁLYÁZAT 2016” -Eredmények

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés
Hirdetés