Agrárpénzek

Piac

Húzódnak a vízjogi engedélyek

Nagyon sok esetben hiányosan adták be a gazdák vízjogi engedély-kérelmüket a katasztrófavédelem megyei szerveihez. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kéri, hogy mindenki tartsa be az eljárási követelményeket, illetve a beadás előtt ellenőrizze le, hogy minden szükséges dokumentumot csatolt-e a kérelemhez.

Az idei év elején, februárban jelent meg a Vidékfejlesztési Program (VP) keretében a „Kertészet korszerűsítése – ültetvénytelepítés támogatására, öntözés kialakításának lehetőségével” pályázati felhívás. A támogatási kérelem benyújtásának feltétele a jogerős elvi vízjogi engedély megléte. Először elvi vízjogi, majd vízjogi létesítési engedélyt, azt követően vízjogi üzemeltetési engedélyt kell kérni a területileg illetékes vízügyi hatáskörrel rendelkező megyei katasztrófavédelmi igazgatóságtól.

A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága (OKF) arról tájékoztatta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarát (NAK), hogy nagyon sok, ebbe a pályázatba tartozó kérelem vízjogi engedéllyel kapcsolatos dokumentuma pontatlanul, hiányosan és későn érkezett a megyei szerveihez, ezért csak Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 156 esetben a szükséges hozzájárulásokat nem is tudták kiadni április 30-ig.

A kamara ezért – összhangban az OKF-fel – azt kéri azoktól a gazdálkodóktól, akik a jövőben a fent nevezett pályázaton vagy a leendő, hasonló jellegű pályázaton kívánnak indulni, hogy egyfelől kövessék figyelemmel és tartsák be a NAK honlapján is közölt, a mezőgazdasági célú öntözéshez kapcsolódó vízjogi engedélyezési eljárásokról szóló tájékoztatóban foglaltakat.

Másfelől pedig megyei katasztrófavédelmi igazgatóságok által tapasztaltak szerint:

– a kérelmeiken tüntessék fel, hogy az a VP-hez kapcsolódik (ezeket gyakran nem jelezték, ezért nem voltak beazonosíthatóak),

– az engedélyezéshez szükséges dokumentációt a jogszabályok által előírt tartalommal nyújtsák be (nagyon sok esetben hiányosan továbbították),

– az igazgatási szolgáltatási díj megfizetéséről szóló igazolást a kérelem mellékletéhez csatolják (a díjat rendszerint elfelejtik befizetni), valamint

– a kérelmeket időben, a szakhatósági állásfoglalások bekéréséhez és az érdemi feldolgozáshoz szükséges engedélyezési eljárási határidő figyelembe vételével nyújtsák be (rengeteg dokumentum a pályázati beadási határidőhöz közeli időpontban érkezett a megyei katasztrófavédelmi igazgatóságokhoz, ezért az érdemi feldolgozást nem tudták elvégezni).

Az OKF mindemellett kéri, hogy a pályázók legyenek tekintettel arra is, hogy ha kérelmük védett természeti területet, Natura 2000-es besorolású területet vagy egyedi tájértékű területet érint, akkor a vízjogi engedélyezési eljárásba be kell vonni az adott megyei kormányhivatali környezetvédelmi és természetvédelmi hatóságot is. Viszont ez megelőzi a katasztrófavédelmi eljárást.

A NAK a fentiekre való tekintettel felhívja a gazdálkodók figyelmét, hogy a vízjogi engedélyezési eljárásokban az érdemi hatósági döntést a katasztrófavédelem szervének a kérelem megérkezését követő naptól számított 45 napon belül kell meghoznia úgy, hogy az eljárásba bevont szakhatóságok a megkeresést követő 21 napon belül adják meg állásfoglalásukat. Az ügyintézési határidőbe nem számít be többek közt a hiánypótlásra, illetve a tényállás tisztázásához szükséges adatok teljesítéséig terjedő idő, a szakhatóság eljárásának időtartama, az eljárás felfüggesztésének időtartama.

Továbbá ezúton tájékoztatja a kamara a gazdálkodókat, hogy a napokban megjelent a mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztését támogató felhívás. A felhívás meghirdetésekor a támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 49,5 milliárd forint. A támogatási kérelmek benyújtására 2016. július 6. napjától 2018. július 6. napjáig van lehetőség, melyhez a fenti vízjogi ügyek betartása elengedhetetlen.

agrotrend.hu / NAK

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés