Fenntarthatóság

Innováció

Környezettudatos, önfenntartó gazdálkodás a pannonhalmi bencéseknél

Az önfenntartó gazdálkodás mellett a pannonhalmi bencés főapátság arra is törekszik, hogy minden intézményénél és társaságánál környezettudatos tevékenységet folytasson.


Az apátsági ásványvízüzemből kikerült palackok egy részét biztosan újrahasznosítják. Fotó: magyaridok.hu

Mind közül talán a legfontosabb, hogy a főapátság épületeit biomassza-fűtőművel fűtik, ami költséghatékony, ugyanakkor környezetbarát. A fűtőrendszer szükség esetén hozzájárulhat az apátsági ingatlanok melegvíz-ellátásához is.

– A fűtőmű alapkoncepciója az, hogy a nálunk és a környéken megtermett, máshol nem hasznosítható fás szárú hulladékot felhasználjuk fűtőanyagként – mondta el Pottyondy Ákos gyógynövénykert-vezető. – A kertből főként a levendula szárát tudjuk hasznosítani, másrészt az arborétum tisztításakor nyerünk ilyen hulladékot. A levendula lepárlása után megmaradó anyagot is hozzákeverjük a tüzelőhöz. Összességében azonban ezek csak az igényeink töredékét fedezik. Az egész főapátság fűtéséhez szükséges tüzelőt a környékbeli, egykori, többségében apátsági erdők tisztásáról szerezzük be – hangsúlyozta Pottyondy Ákos. A szakember hozzátette, hogy a vágástéri hulladékot apríték formájában, jutányos áron hozatják és tüzelik el. Kitért arra is, hogy a fűtőműben keletkező hamu egy részét trágyázásra használják, így a környezettudatos folyamatok körbeérnek.

A gyógynövénykert fontos szerepet tölt be a főapátság gazdálkodásában. Mint arról nemrég riportunkban beszámoltunk, az itt termesztett fűszer- és gyógynövényekből teát, illóolajat, szappant és más kozmetikumokat, valamint kisebb ajándékokat készítenek. Sőt, egyes növényeket a főapátság éttermében, cukrászdájában és belső konyháján hasznosítanak. Ezekben az egységekben azonban nem csak a saját termésre koncentrálnak, a szükségleteik egy részét a helyi és környékbeli gazdáktól szerzik be, ezzel is támogatják a térségben élők megélhetését.

A környezettudatos gazdálkodást szem előtt tartva működik a pannonhalmi bencés főapátság ásványvíz-palackozója is. A helyben, 106 méter mélyről nyert 17 ezer éves természetes ásványvizet egyedi formájú 0,4, 0,6, 0,8 és 1,2 literes, nem szokványos űrméretű palackokba töltik, amelyeket a cég, Magyarországon egyedülálló módon, vissza is gyűjt.

– Teljes mértékben környezettudatosan gondolkozunk, és nem az anyagi előnyeinket nézzük, amikor visszagyűjtjük a palackokat az éttermekből, a kávézókból és a szállodákból. Sőt, emiatt költségesebb a tevékenység – jegyezte meg a Vis Vitalis ásványvizet készítő Bencés Ásványvíz Palackozó Kft. ügyvezető igazgatója. Érsek Roland rámutatott: már eleve olyan kartondobozokban szállítják ki az ásványvizes palackokat, amelyekbe vissza is lehet gyűjteni azokat. A munkatársaik a készáru kiszállítása mellett az üres palackok begyűjtését is elvégzik, majd azokat préselik, és továbbadják egy cégnek, amely hasznosítja a műanyagot. – Egy PET-palack csak a természetbe kidobva szennyezi a környezetet, hiszen teljes egészében újrahasznosítható. Összepréselve sokkal kisebb helyen szállítható, mint a visszaváltható üveg, ráadásul lényegesen alacsonyabb hőfokon dolgozható fel – hangsúlyozta Érsek Roland.

Hozzátette: így nemcsak az megnyugtató érzés, hogy egészséges vizet palackoznak, hanem az is, hogy tevékenységükkel a lehető legkevésbé szennyezik a környezetet.

agrotrend.hu / magyaridok.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés
Hirdetés