Hírek

KSH: az ipari termelés nőtt; a GDP-t a szolgáltatószektor növelte

Az ipari termelés volumene áprilisában 5,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit a márciusi 4,6 százalékos visszaesés után. A GDP első negyedévi, 0,9 százalékos növekedéséhez a szolgáltatások 1,6 százalékponttal járultak hozzá.

Az ipari termelés volumene 2016 áprilisában 5,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit a márciusi 4,6 százalékos visszaesés után – közölte a Központi Statisztikai Hivatal az első becslés alapján. Schindele Miklós, a KSH főosztályvezető-helyettese az adatok ismertetésekor elmondta: az élelmiszeripart kivéve a legfontosabb feldolgozó ágazatok mindegyikében növekedést figyeltek meg. 

Az áprilist megelőző öt hónapban a szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az előző hónaphoz képest az ipari termelés folyamatosan csökkent, illetve stagnált, most pedig jelentős a bővülés.

A bruttó hazai termék volumene az első negyedévben 0,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a piaci szolgáltatások emelték, az ipar kissé, az építőipar jelentősen csökkentette a növekedési ütemet. A piaci szolgáltatások teljesítményének 3,0 százalékos növekedésével szemben, az iparban a hozzáadott érték 0,7 százalékkal, az építőiparban 27,5 százalékkal csökkent. A mezőgazdaság termelése 3,5 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakáétól.

A GDP első negyedévi, 0,9 százalékos növekedéséhez a szolgáltatások 1,6 százalékponttal járultak hozzá. Az építőipar 0,7, az ipar és a mezőgazdaság egyaránt 0,1 százalékponttal mérsékelte a GDP éves növekedési ütemét.

A bruttó állóeszköz-felhalmozás (beruházások) 7,8 százalékos visszaesését döntően az európai uniós forrásból finanszírozott fejlesztések befejeződése okozta, ami a költségvetési szervek beruházásait érintette inkább – magyarázta a jelentés. Mind a gép- és berendezés beruházások volumene, mind az építési beruházásoké csökkent. A nagyobb súlyú ágazatok közül a feldolgozóipar, a szállítás, raktározás, a közigazgatás, védelem, a víz- és hulladékgazdálkodás és a mezőgazdaság beruházási teljesítménye csökkent, az ingatlanügyleteké stagnált, míg az energiaiparé, a kereskedelem, gépjárműjavításé, valamint az információ, kommunikációé nőtt.

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés
Hirdetés