Agrárpiac

Piac

AKI – Agrárpiaci jelentés – élőállat és hús

A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 34 százalékkal esett 2015-ben az egy évvel korábban külpiacon eladott mennyiséghez viszonyítva. Legfőbb partnereink Románia, Szerbia és Ausztria voltak.

A Romániába (–29 százalék), Szerbiába (–63 százalék) és Ausztriába (–10 százalék) szállított mennyiség csökkent. Az előző évihez képest a Szlovákiába (–54 százalék) kivitt élő sertés volumene jelentős mértékben esett, ugyanakkor a Németországba irányuló export több mint a kétszeresére nőtt.

Az élősertés-behozatal 13 százalékkal emelkedett a megfigyelt időszakban. A legnagyobb beszállítók Szlovákia, Németország, Hollandia és Csehország voltak. A Szlovákiából vásárolt sertések menynyisége 29 százalékkal, a Csehországból érkezőké 42 százalékkal nőtt. A Németországból származó élő sertések volumene 3 százalékkal emelkedett, míg a Hollandiából származóké 16 százalékkal csökkent.

A nemzetközi piacon értékesített sertéshús mennyisége több mint 4 százalékkal nőtt, míg értéke 2 százalékkal csökkent 2015-ben a 2014. évihez képest. A legtöbb sertéshúst Romániába, Olaszországba és Japánba szállítottuk. Romániába (–12 százalék) mérséklődött a kivitel, Olaszországba nem változott jelentősen, ugyanakkor Japánba 15 százalékkal nőtt.

A többi tagországhoz hasonlóan Magyarország is növelte sertéshúskivitelét Kínába, így az ország a negyedik legnagyobb exportpiacunkká vált. A sertéshúsimport volumene 4 százalékkal, értéke 11 százalékkal csökkent. A sertéshús csaknem fele Németországból és Lengyelországból származott.

Magyarország élő sertésből nettó importőr, míg sertéshúsból nettó exportőr volt a vizsgált periódusban. A hazai termelésű vágósertés termelői ára 384 forint/kilogramm hasított súly volt 2016 márciusában, 10 százalékkal csökkent az egy évvel korábbi átlagárhoz képest. A termékpálya további fázisaiban is csökkentek az árak.

Az AKI PÁIR adatai szerint a darabolt sertéshús (karaj, tarja, comb) feldolgozói értékesítési ára 12 százalékkal volt alacsonyabb 2016 márciusában, mint 2015 azonos hónapjában. A KSH adatai szerint a sertéscomb fogyasztói ára 20 százalékkal csökkent a megfigyelt időszakban.

agrotrend.hu/aki

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés