Fenntarthatóság

Innováció

32 milliárd az innovációra: az év második felétől érhetők el az EIP kiírások

Annak ellenére, hogy alig egy hónapja körvonalazódott az ötlet, alig maradt üres ülőhely a FM, a NAK és az AKI által szervezett konferencián, amely az Európai Innovációs Partnerség (EIP) hazai bevezetését és annak támogatási lehetőségeit járta körbe.


fotó: AKI

A konferencia első előadásán Dr. Mezei Dávid agrár- vidékfejlesztési stratégiáért felelős helyettes államtitkár leszögezte: a magyar mezőgazdaságban, sőt, EU-s szinten is életfontosságú az innovációra való nyitottság, hiszen ez a versenyképesség kulcsa az egyre élesedő nemzetközi piacokon is.

A helyettes államtitkár elmondása szerint az agráriumot, élelmiszer- és feldolgozóipart és erdőgazdálkodást is érintő új forrás célja az, hogy az innovációs csoportok létrehozásán és az innovatív projektek megvalósításához szükséges beruházások támogatásán keresztül a mezőgazdaság termelékenységét és fenntarthatóságát segítsék. 

Az új pályázatokat várhatóan 2016 második félévében hirdetik majd meg. Kitért arra, hogy élénk az érdeklődés az innovációs programok iránt, a magyar gazdatársadalom nyitott a fejlődésre. Ha az európai mezőgazdaság meg akarja őrizni pozícióját az egyre élesedő globális versenyben, előre kell haladnia a fejlesztésekkel – tette hozzá.

A források a vidékfejlesztési program részét képezik, kedvezményezettjei termelők, élelmiszeripari vállalkozások lehetnek, a program irányító hatósága a Miniszterelnökség. A támogatásra úgynevezett operatív csoportok pályázhatnak, amelyeknek több partnerből kell állniuk az egyes projektek témájától és célkitűzésétől függően. Átlagosan csoportonként legalább öt termelő tag szükséges a támogatás elnyeréséhez – ismertette a helyettes államtitkár. Elmondta: a projektek irányulhatnak új termékek, gyakorlatok, folyamatok, technológiák kialakítására a mezőgazdasági, élelmiszeripari és erdőgazdálkodási ágazatokban.

Feldman Zsolt, az FM agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára kiemelte: az újonnan kiépülő hálózat lehetővé teszi az operatív csoportokon keresztül a tanácsadók, kutatók közötti szoros együttműködés kiépítését, az innováción alapuló gazdasági gyakorlat kiterjesztését. Az egész EU-ra kiterjedő EIP-AGRI-hálózat kiépítésével a magyar kutatók bekapcsolódhatnak a külföldi kutatásokba, innovációs programokba, megoszthatják kutatási eredményeiket, tájékozódhatnak más európai országokban zajló kutatási-innovációs projektekről.

Megemlítette, hogy a minisztériumon belül külön EIP-AGRI osztály jött létre a hatékony szakmai munka érdekében, új honlapot is készítenek a támogatott projektek eredményeinek megosztására. Az operatív csoportok működtetésére egy-egy csoport 40-45 millió forint támogatást szerezhet.

Papp Gergely, a NAK szakmai főigazgató helyettese közölte, hogy a kamara, vidéki hálózatának felhasználásával, az érintettek felkutatásában vesz részt.

agrotrend.hu 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés
Hirdetés