Előrejelzések

Időjárás

Agrometeorológia: hétvégétől már jól lehet haladni az aratással

Szombattól száraz, jellemzően napos idő következik. A csapadék miatt nem kell siettetni az aratást.

A hétvégén és a hét első napjaiban csak elszórtan, főként északkeleten és a Nyugat-Dunántúlon fordultak elő záporok, zivatarok, melyekből csak kevés helyen hullott számottevő mennyiségű csapadék. Szerdán kelet felől érkezett az eső, és csütörtök reggelig az ország jelentős részén hullott 5 és 10 mm közötti mennyiség, de a Dunántúl északi felén és északkeleten többfelé ennél is több esett. Ezeken a területeken sokfelé sáros a talaj felszíne, de 20 cm-es mélység alatt is bőséggel van nedvesség – írja agrometeorológiai elemzésében a meteorológiai szolgálat.

Az Alföldön és a Dunántúl keleti részén kevésbé nedves a talaj, különösen a 20-50 cm-es rétegben mutatkozik vízhiány, de összességében ezeken a területeken is jónak mondható a talajok vízellátottsága.

Szántóföldi növényeink közül az őszi árpa és a repce aratása mellett többfelé az őszi búza betakarítása is elkezdődött. A kukorica és a napraforgó egyaránt egyre többfelé virágzik. Erdeinkben sok a vadon termő gomba. A termésérésben lévő kultúrákat a csapadékos időjárás már károsan érinti, sok a megdőlt állomány. Az esős, viharos idő károkat, terméscsökkenést és minőségromlást okoz.

Ugyanakkor a kukorica és a napraforgó nagyon meghálálja az esőt, igen intenzív volt a növekedés illetve a fejlődés az elmúlt időszakban. A kukoricának a címerhányástól a szemfejlődésig van a legnagyobb vízigénye, míg a napraforgónak a virágzás idején. Idén ezek a fenológiai fázisok az átlagosnál hamarabb következtek be.

fotó:MTI

A legfrissebb NDVI vegetációs index térképen a zöld tömeg aránya országszerte magas. A változást mutató térképen az egyre több sárga és vörös szín azt mutatja, hogy az őszi búza és a repce a termésérés fázisában jár, már nincs zöld tömege. Ugyanakkor zöld színek jelzik a kukorica és a napraforgó táblákon az intenzív zöld tömeg növekedését. Az anomália térkép alapján, a legtöbb helyen a sokéves átlag fölötti a zöld tömeg aránya, ahol nem, ott éppen az említett szántóföldi kultúrák idő előtti érése okozza a színes foltokat.

A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszegek többnyire 700 és 780 foknap között járnak az országban, és egyre nő a különbség a nyugati és a délkeleti tájak között.  A magasabb értékek leginkább az Alföldön jellemzőek.

Jóval az átlag és a tavalyi értékek fölött járnak a hőösszegek, bár június utolsó harmadának az átlagosnál hűvösebb időjárása lassította a hőösszeg növekedést. Július elejére az idei értékek közelebb kerülnek a tavalyi illetve az átlagos értékekhez, vagyis valamelyest apad a meleg április és május során szerzett előny.

Az előttünk álló időszakban még pénteken kell több felhőre, és sokfelé esőre, záporokra, zivatarokra, néhol felhőszakadásra számítani. Péntek estig területi átlagban 5-20 mm közötti csapadék valószínű, ezúttal délnyugaton várható a nagyobb, északkeleten a kisebb mennyiség.

Szombattól jelentősen csökken a csapadékhajlam, a több órás napsütés mellett a hétvégén csak elszórtan lehet egy-egy zápor, a jövő hét első napjaiban pedig országszerte száraz időre van kilátás.

A jelenlegi számítások szerint a csapadék miatt nem kell siettetni az aratást, mert a jövő hét egészében száraz idő valószínű, a hét közepén lehet délnyugaton nem nagy mennyiségű eső, zápor. 

A jövő hét elejéig marad a mérsékelten meleg idő, vasárnap átmenetileg csak 20 fok körüli maximumhőmérséklettel, majd keddtől erőteljes melegedés kezdődik, és a jövő hét közepére az Alföldön ismét 30 fok körül alakul a legmelegebb órák hőmérséklete.

agrotrend.hu / OMSZ

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés