Hírek

9 új mezőgazdasági pályázat mintegy 120 milliárd forintos keretösszeggel

A kormányzat tájékoztatása szerint néhány héten belül összesen 9 új mezőgazdasági támogatási pályázatot hirdetnek meg, együttesen mintegy 120 milliárd forintos pályázati keretösszeggel.

Eszközbeszerzésre és az exportpiacra lépés segítésére igényelhetnek támogatást a vállalkozások a közelmúltban megnyílt új európai uniós pályázatokon. A legjobban a technológiakorszerűsítést tervező vállalkozások járhatnak, amelyek az eredetileg tervezett 5 milliárd helyett 8,5 milliárd forintos keretösszegből igényelhetnek finanszírozási segítséget.  Nem maradnak segítség nélkül azok a vállalkozások sem, amelyeknek gondot okoz az utófinanszírozási rendszer, vagy az önrész előteremtése. A likviditási problémák kezelésére, a pályázati önrész biztosítására ma már számos pénzintézet kínál megoldást.

A gépbeszerzéseket és a piaci megjelenést támogató pályázatokat várhatóan további kiírások követik. A kormányzat tájékoztatása szerint néhány héten belül összesen 9 új pályázatot hirdetnek meg, együttesen mintegy 120 milliárd forintos pályázati keretösszeggel. A vállalkozások között különösen nagy érdeklődésre tarthat számot a vállalkozások eszközbeszerzését és kapacitásbővítését célzó, úgynevezett technológiafejlesztési pályázat, valamint a kkv-k külpiacra lépését támogató kiírás. A technológiakorszerűsítésre készülő vállalkozások számára jó hír, hogy az ezt segítő pályázat keretösszege az eredetileg tervezett 5 milliárd forintról 8,5 milliárd forintra nőtt. Ezzel párhuzamosan ugyanakkor 5-ről 1,5 milliárd forintra csökkent a kkv-k külpiacra lépését támogató pályázati keretösszeg.

A kormányzat szándékai szerint a következő hetekben újabb és újabb pályázatokat írnak ki, majd 2015 első hónapjaiban pedig a 2014 és 2020 közötti európai uniós fejlesztési ciklus tíz operatív programjának minden pályázata megjelenhet. A pályázati források fogadása a kiemelt célcsoportnak tekintett kis- és középvállalkozások részéről is alapos felkészülést igényel. Erre utal az is, hogy az előző pályázati ciklusban a legnépszerűbb gazdaságfejlesztési kiírások esetén a tartalmi vagy formai okokból elutasított pályázatok aránya elérte a 30 százalékot.

A pályázatok többségénél a vállalkozásoknak a projektérték 50-65 százalékát kell önerő formájában biztosítani – mondja Csonka Tibor, az OTP Business ügyvezető igazgatója. Ezekben az esetekben nyújthat segítséget a vállalkozásoknak a bankszektor. A nagyságrendeket érzékelteti, hogy a kiemelt érdeklődéssel várt gépbeszerzési pályázatnál az igényelhető támogatási összeg 10-100 millió Ft között mozoghat, az elszámolható projektösszeg pedig legfeljebb 300 millió Ft lehet. – Fontos, hogy a vállalkozások időben indítsák el hitelkérelmeiket, hogy a pályázat elnyerése esetén a fejlesztések minél előbb megkezdődhessenek és határidőre meg is valósuljanak”- hívja fel a figyelmet Csonka Tibor. A kedvezményes források közül a legnépszerűbb az MNB Növekedési Hitelprogramja, amely 2015. december végéig igénybe vehető. Az uniós támogatások lehívását segíti a Széchenyi Önerő kiegészítő Hitel és a Széchenyi Támogatást Megelőlegező Hitel is. Ezeket a konstrukciókat a hozzájuk kapcsolódó kamattámogatás teszi vonzóvá.

Forrás: szabadfold.hu/O.Horváth György

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés
Hirdetés