Gazdálkodás

Szántóföld

“Nemcsak az elsivatagosodás, hanem a termőtalaj tényleges eltűnése fenyeget minket”

Ha ebben az ütemben, a jelenlegi gyakorlat szerint folytatjuk a földművelést, a termőtalaj mindössze 50-60 évre lesz elegendő – figyelmeztetett Dr. Pénzes Éva, a Magyar Talajvédelmi Baktérium -gyártók és -forgalmazók Szövetségének ügyvezetője a Compost című szakmai műsorban.

A szakember kifejtette: ugyan a nyugat-európai termőföldhöz képest a Kárpát-medencei talajok viszonylag jó állapotban vannak, a felmérések szerint mezőgazdasági területeink 60%-a erózióval veszélyeztetett. Dr. Pénzes Éva felhívta a figyelmet: jobban oda kell figyelnünk a talajok művelésére, főként, hogy a klímaváltozás is egyre több nehézséget okoz. „A számok azt mutatják, hogy az intenzíven művelt talajokban egy nagyságrenddel, ezerszer kevesebb baktérium és mikroba van, ami a talajélet pusztulását jelzi” – figyelmeztetett.

Az ügyvezető úgy véli, bár létezik a hidroponikus termesztés, ahogy egyéb termőtalaj nélküli megoldások is, ám ezek tömegtermelésben nem tudják hozni a megfelelő minőséget. A negatív hatások, az inputanyagok és az energia árának növekedése, valamint a súlyos károkat okozó aszály miatt egyre több gazdálkodó keresi az alternatív megoldásokat: hazánkban ma már több százezer hektáron használnak talajoltó baktériumkészítményeket. Dr. Pénzes Éva bízik benne, hogy a jövőben ez a szám tovább fog növekedni.

Mindebben segíthet az is, hogy a mikrobiológiai készítmények használata bekerült az Agro-ökológiai Programban (AÖP) támogatott gyakorlatok közé, így 2023-ból komoly támogatásban részesülhet az, aki a pályázott terület 50%-án alkalmazza a technológiát.

A szakember a Szövetség munkájával kapcsolatban elmondta: a hazai talajbaktériumokkal foglalkozó cégek összefogásával az iparág erősítése és a közös irányvonalak támogatása mellett a gazdatársadalom informálása, edukációja volt a céljuk. Megalakulásuk óta küzdöttek azért, hogy a baktériumos talajoltás bekerüljön a támogatási rendszerbe, törekvéseik pedig sikert arattak, hiszen korábban az AKG, míg jövő évtől az AÖP támogatott gyakorlatai közt szerepel a technológia.

A Szövetség a NÉBIH-hel közösen 7 éve végez eredményes tartamkísérleteket, melyek eredményeként a talajoltóval kezelt parcellák minden főbb szántóföldi kultúrában rendre sokkal jobb eredményeket hoznak, mint a kezeletlen kontroll területek. Mindezt még úgy is sikerült elérni, hogy a kezeletlen kontroll parcella 50 kilogrammal több nitrogén műtrágyát kapott.

A teljes beszélgetés itt hallgatható meg:

(X)

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés