Gazdálkodás

Szántóföld

Az Európai Unió „Termőföldtől az asztalig” stratégiájának komoly hatásai lesznek 2030-tól a magyar gazdálkodók mindennapjaira

A cél, hogy a mezőgazdasági termelés egyre fenntarthatóbbá váljon Európában. Bár még sok részlet vár tisztázásra, a BASF elkötelezetten támogatja ezt az irányt, ezért is rendezték meg idén újra az „Együttműködés a fenntarthatósági mezőgazdaságért” konferenciát, ahol nem csak a kihívásokról esett szó, de bemutatták azt is, milyen megoldásokkal készülhetünk fel a fenntartható jövőre.

A megnyitó során dr. Thomas Narbeshuber, a BASF Hungária Kft. ügyvezetője kihangsúlyozta: a fenntartható jövő megteremtésének elengedhetetlen feltétele, hogy a vegyipar innovációk sorát kínálja az átalakuló társadalomnak minden szinten. Ennek már ma is számos példája van Magyarországon, mint például az ecovio™ lebomló műanyag fólia, a nagyteljesítményű szigetelőanyagok piacra kerülése vagy a körforgásos gazdálkodás egyik jó példája, a pirolízis olaj előállítása egy magyar cég közreműködésével. Roberto Salmito, a BASF Mezőgazdasági megoldások divíziójának vezetője elmondta, a konferencia célja nem csak az előttünk álló kihívások megismerése, hanem annak bemutatása is, hogy manapság a fenntartható megoldásokkal a gazdaság jövedelmének növelése is elérhető.

Óvári Csilla, az Agrárminisztérium Mezőgazdaságért és Vidékfejlesztésért Felelős Államtitkárságának Agrárkutatási és -környezetgazdálkodási Főosztályvezetője az Európai Unió „Termőföldtől az asztalig” stratégiáját ismertette röviden és ennek lehetséges hatásairól is beszélt. Fontos leszögezni, hogy a stratégia kivitelezése körül még sok a kérdőjel. Egyrészt az intézkedések nincsenek jogszabályba foglalva, így az sem tisztázott még mi történik, ha bizonyos célokat nem sikerül egy-egy tagállamnak elérnie a kitűzött határidőig. Az Európai Bizottság azonban elvárja a célok teljesítését, annak ellenére is, hogy egyelőre kevés a viszonyító mérőszám és még kevés a részletes hatástanulmány a stratégia kivitelezésének lehetséges következményeiről. A célkitűzések három fontos, 2030-ig elérendő pillére a növényvédő szerek felhasználásának 50%-os, a műtrágya felhasználásának pedig 20%-os csökkentése, valamint az EU mezőgazdasági területei 25%-ának ökológiai termelésre való átállása. A már elérhető hatástanulmányok egyértelműen jelzik, hogy ezen célok megvalósításának következménye lesz az európai élelmiszer termelés visszaesése, a gazdálkodók jövedelmezőségének csökkenése, az árak jelentős növekedése, és a tagországok jóval nagyobb import kitettsége.

A stratégia céljainak eléréséhez természetesen a Közös Agrárpolitika reformját is ennek megfelelően kell alakítani. Erre már vannak javaslatok, többek között, hogy a tagországok mezőgazdasági költségvetésének 20%-át a biodiverzitás növelésére kell fordítani. Magyarország is dolgozik a saját KAP stratégiai javaslatán, melynek véglegesítése idén decemberben várható.

Dr. Anja Klatt, a BASF kormányzati kapcsolatokért felelős vezetője bemutatta mi a BASF álláspontja a „Termőföldtől az asztalig” stratégiával kapcsolatban és milyen lépéseket tesz a vállalat, hogy a lehető legjobb célt szolgáló végső terv kerüljön megszavazásra. Fontos szem előtt tartani, hogy az előrehaladást csak objektív kritériumok mentén kell majd mérni, amelyek alapján a különböző növényvédelmi megoldások értékelhetővé és mérhetővé válnak. Az Európai Bizottságot ezért arra kérik, hogy az objektív értékelések elkészítéséhez kiegészítő indikátorokat dolgozzon ki és vezessen be. Mindennek előfeltétele, hogy a csökkentési célokat az EU összes kapcsolódó stratégiájára kiterjedő holisztikus hatásvizsgálat előzze meg.

Mindemellett a BASF innovációival felkészült rá, hogy támogassa a gazdálkodókat az új feltételek megteremtésében. Az éghajlatváltozást okozó üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére nitrifikáció inhibitorokat kínálunk, melyek használatával nem csak a levegőbe bocsájtott, de a vízbe szivárgó káros anyagok is nagy mértékben csökkenthetőek. Mindemellett hamarosan érkeznek az új hibrid búza fajták, amelyek termesztésével jelentős terméstöbblet érhető el ugyanazon az egységnyi területen. A fenntartható gazdálkodás egyik alappillére, hogy innovatív, a legújabb követelményeknek megfelelő termékeket biztosítsunk, ilyen a legújabb fejlesztésű azol hatóanyagunk, a Revysol®. A később bemutatott okos permetezés említése mellett dr. Anja Klatt kitért arra is, hogy az egyik legfontosabb iparági célkitűzés továbbra is az, hogy a minimálisra csökkentsük az emberek kitettségét a vegyszereknek. Ezért született meg egy teljes körű iparági összefogás keretében az easyconnect zárt áttöltési rendszer, melynek köszönhetően a növényvédőszerek teljesen érintkezés és cseppmentesen juttathatók a permetező tartályába.

Szabadhegy Kristóf, a Keve Zrt. tulajdonosa és ügyvezetője bemutatta a közönségnek, hogyan is néz ki a gyakorlatban egy nagyüzemi gazdaság átállása a fenntartható gazdálkodási módokra. A 4624 hektáron gazdálkodó cég évek óta szoros együttműködésben dolgozik a BASF-fel a digitális gazdálkodás, erőforrás menedzsment és a növényvédelmi innovációk alkalmazásának területén egyaránt. A Keve Zrt. az elsők között csatlakozott a xarvio™ Field Manager-t a mindennapi gazdálkodásban alkalmazók körébe és azóta értékes tapasztalatokat gyűjtöttek. Az alkalmazás segíti őket a historikus adatok, valamint a biomassza térképek gyűjtésében és rendszerezésében, azonban a mindennapokban a fejlődési stádium modellek és a fertőzési kockázat előrejelzésével tudják a munkáikat precíziós módon kivitelezni. Mindezek teszik lehetővé a permetezés pontos időzítését és a zónapermetezés beállítását a gépeiken. A Keve Zrt. mindig élen járt az innovációk kipróbálásában, így a BASF jövőbe mutató termékei is mind a napi gazdálkodás részeivé váltak. A nitrifikáció csökkentéséért a teljes területükön alkalmazzák a Limus® Clear ureáz gátlót és az árpatermesztésben alapkészítmény náluk a Systiva® csávázószer. A Systiva®-nak köszönhetően tavasszal egy permetezési kört kihagyhatnak, ami jelentős munkaerőt, üzemanyagot és növényvédő szer kijuttatást takarít meg a cég számára. Végül kitért arra is, hogy a hatóanyag kivonások okozta egyre nagyobb problémára is megoldást kapott a Revycare® kalászos-gombaölőszerrel, melyre innovatív összetétele miatt hosszú távon számíthat majd a gazdálkodásban. A jövőbeli terveikről pedig annyit árult el, hogy a digitalizáció mentén képzelik el gazdaságuk jövőjét, melynek része a változó vetési mélységű talajművelés és az új technológiáknak köszönhető zonális permetezés.

Fenyvesi Rita, a CSEBER Nonprofit Kft. ügyvezetője röviden ismertette a növényvédő szeres göngyölegek visszagyűjtésének folyamatát. 2020-ban az összes hulladék visszagyűjtési aránya 64% volt. A Crop Life Europe európai növényvédelmi szövetséggel összhangban a 2025-ig vállalt visszagyűjtési aránynak el kell érnie a 75%-ot. A cél elérése érdekében a CSEBER szemléletformáló programjának keretén belül képzésekkel és akciókkal hívja fel a gazdálkodók figyelmét a használt göngyölegek visszagyűjtésének fontosságára.

A közelmúltban megalakult BASF Bosch Smart Farming Gmbh termékmenedzsere, Janis Faltmann előadásában bemutatta, amiről dr. Anja Klatt már említést tett, azaz a legújabb innovációkat az okospermetezés területén. A UX 5201 Smart Sprayer egy olyan okospermetező keret, amely ötvözi az együttműködésben résztvevő cégek tudását. A Bosch által kifejlesztett kamera szenzorok és a képfelismerő technológia megbízhatóan és valós időben azonosítja be a gyomokat. A xarvio™ agronómiai döntéshozatali motorja a leghatékonyabb herbicid keveréket javasolja az ideális kezelési időszakra, és meghatározza a táblánkénti zóna-specifikus határértékeket. Az Amazone a Smart Spraying részeit sorozatgyártásra készen állítja össze egy innovatív, rendkívül pontos és foltkezelésre optimalizált táblapermetező formájában. A rendszer az egész gyomkezelési folyamat mentén támogatja a termelőt, aki a mesterséges intelligenciának köszönhetően évről évre egyre hatékonyabbá válhat. Az agronómiai intelligenciával egyesített fejlett képfelismerési folyamatok már elsőre is pontos foltkezelést tesznek lehetővé alap- és utókezelésben egyaránt. Alapkezelésben a gyomok felismerése és kezelése még a kultúrnövény kelése előtt megtörténik, viszont utókezelésben is ugyanúgy számíthatunk a technológiára, hiszen a képfelismerő rendszer azonosítja és eliminálja a nem odaillő gyomokat. Stefan Kiefer, az Amazonen Werke H. Dreyer SE & Co. KG növénytermesztési innováció vezetője bemutatta, hogy a UX5201 Smart Sprayer egy sorozatgyártásra kész együttesen megvásárolható rendszerként kerül bevezetésre a következő években. A kísérletek alapján akár 70%-kal kevesebb növényvédő szer felhasználást érhetünk el az alkalmazásával, mindemellett kisebb üzemanyagfogyasztást tesz lehetővé és rugalmasabbá teszi a mindennapi gazdálkodást is.

Végül dr. Csillik Zoltán, a BASF kutatási menedzsere számolt be a cég takarmányozásban kínált fenntartható megoldásairól. A fenntartható takarmány- és élelmiszerelőállítás célja a hulladékképződés megelőzése, valamint az erőforrásokkal való takarékos bánásmód és az állattenyésztés környezetre gyakorolt hatásának csökkentése takarmány adalékanyagokkal. Az egyik jó példa erre a Luprosil®, amely megakadályozza a takarmány minőségének romlását akár 12 hónapon keresztül, így nincs szükség a szárításra, melynek környezetkárosító mellékhatásai ismertek. A Natuphos® E fitáz-enzim a sertés és a baromfi táplálása során eddig szükséges foszfortöbbletet csökkenti jelentősen, így a kisebb környezeti kibocsátással eleget tehet a gazdálkodó a szigorodó állattartási előírásoknak is. A Natugrain TS®  pedig egy olyan adalékanyag, mely javítja a baromfi- és sertés-takarmány összetevőinek hasznosítását és segíti az állatokat a fokozottabb energia-metabolizmusban. Ezáltal jelentős takarmány költség megtakarítására is van lehetőség.

agrotrend.hu / BASF Hungária Kft.

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés