Gépesítés

Technika

Gyomirtás és növénytáplálás sorközművelő kultivátorokkal

A gyomirtó szerek árának drasztikus emelkedése, a biotermelés növekedése és a környezet védelme is növeli a sorközművelő kultivátorok használatának jelentőségét.

A sorközökben végzett mechanikus gyomirtás, a talaj vízveszteségét okozó kapillaritás és a kiszáradt, cserepesedett talajfelszín megszüntetése, a keskeny- és szélesebb sortávolságú szántóföldi és kertészeti kultúrák esetében fontos technológiai művelet.

A sorközművelő kultivátorok különböző (4 és 24 db közötti) sorszámmal, ill. 25 és 90 cm közötti sortávolsággal készülnek. A keskeny (25-50 cm) sortávolságú kertészeti (zöldség), ill. szántóföldi (cukorrépa, szója) kultúrákban az alacsonyabb gerendelymagasságú keskenyebb és könnyebb kialakítású művelőtagokkal készült 6-24 soros kivitelű kultivátorok kerülnek alkalmazásra. A nagyobb (60-90 cm) sortávolságú szántóföldi (kukorica, napraforgó, dohány, burgonya stb.) kultúrákban a nagyobb gerendelymagasságú, szélesebb és nehezebb művelőtagokkal szerelt, többnyire 4-16 soros robusztusabb kialakítású kultivátorok jutnak szerephez.

Ezeknek megfelelően változik a gerendelyük keresztmetszete és konstrukciós kialakítása is, ill. – mivel a kultivátorok szinte csak traktorra függesztett kialakításúak – a szerint is, hogy a kultivátor a traktor mellső-, vagy hátsó függesztő szerkezetéhez csatlakoztatható (tolt-, vagy húzott üzemmód).

A mellső függesztés előnye, hogy a traktor vezetője jó rálátás mellett követheti a kultivátor munkáját és kis kormánymozdulatokkal korrigálhat. A hátsó függesztésű kultivátornál a traktorvezető alig tudja követni a sorközművelő kultivátor munkáját, ráadásul a kultivátor a kormányzási mozdulatokra ellentétesen reagál, ezért nagyobb védőtávolságot szükséges tartani a munka során. A kultivátorgerendelyek 3 m munkaszélességig (széles sortáv esetén 4 soros, keskeny sortáv esetén 6 soros kialakítás esetén) merev, fix kialakításúak, a fölötti munkaszélesség esetén szállítási üzemmódhoz, az osztott és hidraulikusan összecsukható a gerendelyek a jellemzők.

A művelőtagok méretét és felfüggesztését is befolyásolja a kultivátor alkalmazási területe. A keskeny (25-50 cm) sortávú kultivátorok könnyű kivitelű, keskeny kialakítású, két-, vagy három kapatartóval felszerelt művelőtaggal készülnek. A szélesebb sortávú, magasabbra növő kultúrákhoz magasabb felépítésű, szélesebb kialakítású, három- vagy négy kapatartóval rendelkező robusztusabb kialakítású művelőtagok használata a jellemző. Mindkét művelőtag-változat mélységszabályozásra is használható, állítható talajkövető, mankókerékkel és paralelogrammás felfüggesztéssel készül.

A kapatartók hossz- és keresztirányú (csőszerű, u-, vagy zártszelvényű) tartókból épülnek fel, amelyekre különböző pozícióban rögzíthetők a kultivátorkapák. A sorközművelő kultivátorok különféle szélességű, lúdtalp alakú, egyoldalas saraboló, nyílhegyű, ill. talajhajtású függőleges tengelyű, ívelt késes, vagy csillag alakú kapákból képzett kapacsoportokkal szerelhetők fel.

Külön csoportot képeznek a szárnyas töltögető kapák (pl. burgonyához). Ezek lehetnek merev, vagy rugós szárú kivitelűek, és egy-, két-, vagy három sorban egyesével, vagy kettesével elhelyezve a művelőtagokon. Sokféle – homogén, vagy vegyes – kapaelhelyezés (kapacsoport) alakítható ki a gyomosságtól, a talajállapottól és a kultúrától függően, ahol az esetleges eltömődésre kell leginkább figyelni.

 

Napjainkban több gyártó is kínál automata kormányberendezést a kultivátoraihoz. Ezek lézersugárral vagy videókamerával követik a növényi sorokat és ennek megfelelően vezérlik a sorközbe a művelőtagokat, a függesztő szerkezethez képest hidraulikusan mozgatható gerendely segítségével (Carre Precicam; Gerford Robocrop; Kongskilde Intelli; Gaspardo Intelligente; Omikron OVK, BUSA Leaser stb.). A pontos sorközvezérlés megvalósítható nagypontosságú (2 cm-es) RTK GPS segítségével is. Ebben az esetben a kultivátoron külön GPS vevőt kell elhelyezni, amely a traktor mellett pontosan képes korrigálni az esetleges eltérések (Orthmann). Az automatavezérlésű (kormányzású) kultivátorok 12-14 km/h munkasebességgel is dolgozhatnak, míg a vezérlés nélküliek munkasebessége általában ennek csak a fele.

A sorközművelő kultivátorok leggyakoribb adaptere a vegetatív növénytáplálásra alkalmas, szilárd műtrágyát kijuttató sortrágyázó berendezés, mely lehet mechanikus vagy pneumatikus adagolású. Az adapter a tartályból szabályozható módon képes levezetőcsöveken keresztül a szárra, vagy csoroszlyával kiadagolni a szilárd műtrágyát. A műtrágyatartályt a kultivátor erősített gerendelyén helyezik el vagy pneumatikus kivitel esetén a traktor mellső függesztő szerkezetére kapcsolják fel. Folyékony műtrágyákat kijuttató növénytápláló adapter is hasonlóan helyezhető el a kultivátoron, csak ebben az esetben injektorok szolgálnak a folyékony műtrágya növényi sorok mellé történő kijuttatásához.

A növényi sorokban található gyomok postemergens gyomirtásához, vagy kártevők irtásához sorpermetezők szerelhetők fel a kultivátorokra. A folyékony műtrágya-kijuttatókhoz hasonlóan azok tartálya, vagy a megerősített kultivátorgerendelyen helyezhető el, vagy a traktor elejére függeszthető. Ezeknél a szivattyú működtetése TLT-hajtást igényel. A sorok permetezéséhez pedig védőernyős szórófejtartókat használnak. Az adapterek alkalmazása esetén fontos szervezési feladat, a gyors utántöltések kivitelezése, ellenkező esetben jelentősen visszaesik a kultivátorok területteljesítménye.

A sorközművelő kultivátorok főbb műszaki jellemzői

agrotrend.hu / Dr. Hajdú József

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés