Gépesítés

Technika

A hét témája: tarlóápolás – tarlóápoló eszközök

Több helyen végeztek már a gazdák az árpa aratásával, s rövidesen az őszi búza is a tárolókba kerül. Ilyenkor következik az alapművelések egyik legfontosabbika, a megfelelő talajművelés. Ezen a héten a tarlóhántáshoz, tarlóápoláshoz nyújtunk segítséget a Busa Bt, a Kuhn Center Magyarország Kft., a Kverneland Group Hungária Kft. és a Lemken Hungária Kft. kínálatából.

Busa Bt.

A tarlóhántás fontos munkafolyamat a talajművelésben. Elsődleges célja a visszamaradt tarló bedolgozása a talajba, ezen felül segít a terület gyommentesítésében, a kártevők, kórokozók élettevékenységének csökkentésében, a talaj nedvességtartalmának megőrzésében, a talaj hőforgalmának szabályozásában, valamint a talajban élő mikroorganizmusok tevékenységének fokozásában.

„Azt a gazdát, aki nem csinált tarlóhántást már ötven évvel ezelőtt is „megszólták”. Ha nem tarlóhántottak, nem kelt ki vagy rosszul kelt az őszi vetés. Ez ma sincs másként.”

A Busa Bt. termékpalettáján is megtalálja a tarlóhántás eszközeit, melyekkel hatékonyan végezheti ezt a munkafolyamatot. Természetesen minden talaj más, így mi is több eszközt kínálunk erre a célra.

Kemény talajra nehéz szántóföldi kultivátorainkat javasoljuk.

A gép rugós biztosítású művelőelemei az alsóbb talajrétegekből hoznak fel tiszta talajt a felszínre és nem dugulnak el szecskázás nélküli kukorica tarlón sem. A pontos mélységtartást a határoló kerekek biztosítják. A művelőelemek után tárcsás behúzóelem és nagy átmérőjű talajhenger szerelhető a tarlóhántás lezárására.

Közép-kemény területen a tárcsák a legideálisabbak, spirálhengeres lezáróval.

Az ilyen típusú talajba a hagyományos tárcsák keverik bele leghatékonyabban a növényi maradványokat, ami azok hatékonyabb lebontását teszi lehetővé. „V” tárcsáinkat négy különböző váz osztályban kínáljuk igény szerinti tárcsalap mérettel, osztással és munkaszélességgel. Mindegyik kivitel szintszabályzóval van ellátva, így biztosítható a munkagép egyenes futásának egyszerű beállítása és az egyenletes munkamélység.

Lazább talajokra alkalmas lehet egy spirálhengerrel felszerelt könnyű szántóföldi kultivátor.

A kovácsolt szárú, művelőelemek egyenletes munkamélységben dolgoznak a rugós határolónak és a mélységtartó kerekeknek köszönhetően. A lúdtalp kapák nedves talajon is eltömődés mentesen tudnak dolgozni, a lealvadt, szikes területeket feltörik, a gyomnövényeket, árva keléseket kiirtják.

*

Kuhn Center Magyarország Kft.

A Kuhn tarlóápoló eszközei

Az időben és jó minőségben elvégzett tarlóhántás jelentősen befolyásolja a magágyelőkészítés és a vetés eredményességét. A KUHN megoldást ajánl a tarlóhántás minőségének javítására, és csökkenti az egyre égetőbb üzemanyagköltségeket.

Sokan gondolhatják, hogy a talajművelés és a magágy előkészítése a tarlóhántással kezdődik, azonban a betakarítás során végzett száraprítás és különösen annak egyenletes szétterítése még a vetés minőségére is hatással van. A rosszul elterített szármaradvány nehezíti és akadályozza a jó minőségű talajmunkát, és a sávokban változó intenzitású talajmunka a vetéskor is gondokat okozhat. A tarlóhántásnak nem az a célja, hogy a szármaradványokat teljesen eltüntessük, sőt, ajánlatos a nem teljes aláfordítás, így a lebontási folyamatok gyorsabban, intenzívebben zajlanak le. Tehát a megfelelő méretű aprítással és a tarlóhántással megalapozzuk a lebomlási folyamatokat.

A KUHN Optimer + rövidtárcsa, ahogy eddig is az 510 mm-es tárcsákkal jó döntést hozott, mivel a tapasztalatok szerint ez a tárcsa átmérő kínálja a legrugalmasabb alkalmazási lehetőségeket a nagyon sekély tarlóhántástól a közepesen mély bekeverésig. A tárcsalapok húzástávolsága 250 mm.

Egy további újdonság a gép belsejében rejlik, pontosabban a csapágyazásban. A tárcsa csapágyakat korábban minden 200 ha után kenni kellett és kényes volt a zsírozásra is, most viszont „életen át” tartó kenéssel rendelkeznek. A gép 3-7,5 m-ig érhető el függesztett és vontatott kivitelben egyaránt.

A Kuhn Cultimer gépcsaládja megoldást kínál mind a sekély, mind a mély, szántás nélküli talajműveléshez, 3-6 m-ig terjedő munkaszélességben függesztett és vontatott kivitelben egyaránt. A munkamélység 5-35 cm között állítható egyszerű csapos megoldással. A 84 cm-es szabad gerendely magasság nagy mennyiségű szármaradvány esetén is eltömődés-mentes munkát biztosít.

A sokoldalú Kuhn Performer kultivátor az alkalmazási lehetőségek széles skáláját kínálja. Gépegységeinek egymástól független, fokozatmentes állíthatósága révén bármely talajtípuson képes alkalmazkodni a változékony mezőgazdasági viszonyokhoz.

Különböző beállításokat tudunk használni különféle műveletekhez:

  • Tárcsás kultivátor üzemeltetési mód – az összes egység dolgozik

  • Rövidtárcsa üzemeltetési mód – a tárcsás egység és a henger dolgozik

  • Kultivátor üzemeltetési mód – a kapák és a henger dolgozik

  • A tárcsák és a kapák dolgoznak a henger nélkül

A Kuhn Performer egy kombinált talajművelő eszköz 4, illetve 5 méteres munkaszélességgel, a vonóerő igénye 70-100 Le méterenként. Robusztus és magas felépítettsége alkalmassá teszi a gépet a nagy tömegű szármaradvány bedolgozására. A két sorban elhelyezett 510 mm átmérőjű, 6 mm vastagságú tárcsák apró fogazásúak, agresszív szögű elhelyezésnek köszönhetően hatékony munkát végeznek a szármaradványok aprításában.

A tárcsák alkotta első szakaszt a 28 cm osztású, négy sorba rendezett kapák követik. A dupla rugós Non-stop biztosítórendszerű kapák 600-800 kg előfeszítéssel tartják az állandó munkamélységet. A konstrukció további előnye, hogy a kapaegységek képesek 15 cm-es oldalirányú elmozdulásra.

A KUHN összes talajművelő gépékre tehető egy SH elnevezésre hallgató aprómagvető egység, amivel mustármag, repce, fénymag, facélia és egyéb gabonaféléket lehet egy menetben elvetni. Hazánkban az elmúlt években, főleg az AKG-program előírásai miatt, erőre kapott a zöldtrágyázási technológia. A termesztett zöldtrágyanövények legfontosabb előnyei, hogy hozzájárulnak a talaj szervesanyag-mennyiségének növeléséhez, javítják a fizikai és biológia állapotát, valamint védik a felszínt az eróziótól és a deflációtól. A költségkímélés érdekében egyre jobban terjed el a tárcsaápolással, illetve egyéb talajmunkával egy menetben történő vetés. Speciális körülmények között akár a műtrágya kiszórása is megvalósítható vele.

 

*

Kverneland Group Hungária Kft.

Qualidisc Farmer T

Kverneland Group az idei évben mutatta be a Qualidisc T félig függesztett tárcsák új változatát, a „Qualidisc Farmer T”-t. A gépcsalád 4, 5, 6m munkaszélességben érhető el, és 2-10 cm-s munkamélység tartományban képes dolgozni. A nagy testvérhez képest a gép önsúlya 7%-kal csökkent, ezzel együtt vontathatósága is jóval könnyebb elődjéhez képest. 

A Qualidisc Farmer vontatott modell központi váza megegyezik a Qualidisc T-vel (melyet 4-7m munkaszélességre terveztek), a szárnyak és a tárcsatartó karok a Qualidisc Farmer függesztett, összecsukható modelljéről származnak. A részegységek külön-külön már bizonyítottak, hiszen már évek óta használatban vannak különböző országokban, olykor szélsőséges körülmények között. A vázszerkezet tervezésénél fontos szempont volt, hogy elbírja a Kverneland kínálatában szereplő legnehezebb hengert is. A Qualidisc Farmer új típusú tárcsatartó karokkal van felszerelve, melyekre az 520x5mm átmérőjű (keménység 200 kg/mm²) hőkezelt, tárcsalapok kerültek. Munka közben a tárcsakar nem tud oldalirányban elmozdulni, így biztosítva az állandó vágási minőséget. A kétsoros golyós csapágyazás egyaránt alkalmas nagy radiális és axiális terhelések felvételére A csapágyak nem igényelnek karbantartást, hosszú élettartamot biztosítanak nagy munkasebességgel történő munkavégzés mellett is.

Egyszerű beállítások

A mélységhatároló munkahengereken elhelyezett hézagoló lapok (klipszek) ki-befordításával a munkamélység egyszerűen beállítható. A Qualidisc Farmer T opcionálisan mellső mélységhatároló kerekekkel szerelhető, ami nagyobb stabilitást biztosít a gépnek. Az állítható rögterelő lemezek – jobb és baloldalon – szabályozzák a talaj áramlását, ezzel is elősegítve a tökéletesen egyenletes talajfelszínt. Közvetlenül a hengerek elé ujjas borona szerelhető fel, mely kiváló rögtörő képességének köszönhetően tovább egyengeti a talajfelszínt.

Elmunkáló hengerek széles választéka

A Qualidisc Farmer T bármely Kverneland hengerrel felszerelhető, így minden talajtípuson kiváló munkavégzést biztosít. A Kverneland hengerválasztékának legújabb tagja az Actiflex henger. Univerzálisan alkalmazható talajtípustól függetlenül, kiváló keverő és porhanyító hatással rendelkezik, valamint optimális az egy méterre eső tömege is. A Kverneland Qualidisc T Farmer az ősz folyamán lesz elérhető a hazai gazdálkodók számára.

*

Lemken Hungária Kft.

A tarlóápolás és a tarló megmunkálási munka célja az elmúlt években sokhelyütt megváltozott. Korábban elsősorban a gyomirtásra és talajlazításra szolgált. Ma a legtöbb művelt terület teljesen mentes a gyomoktól. Ennek megfelelően már csak kevés gyom kel ki a haszonnövény- állományban. A rövidtárcsák forradalmasították a modern mezőgazdaságot. Nincs más olyan talajművelő gép, amely hasonló keverési munkát biztosít ilyen nagy területteljesítmény mellett. Itt nagyon magasak az elvárások. A rövidtárcsáknak alkalmasnak kell lenniük mind a tarlóművelésre, mind a magágy készítésére, hagyományos és talajkímélő-művelésben egyaránt. A LEMKEN rövidtárcsák teszik mindezt minimális teljesítmény-igény és nagy munkasebesség mellett.

A LEMKEN Heliodor 9 rövidtárcsa is kiválóan alkalmas a tarló művelésére, a tarlómaradványok bekeverésére, könnyű és középkötött talajokon. Egyúttal az első tarlómegmunkálásnál a kapillárisokat is meg kell szakítani ahhoz, hogy a nedvességvesztést megakadályozzuk. A kihullott gabona kelése után a mulcsba vetési eljárásban a vetésnél mélyebben dolgoznak ahhoz, hogy a szalmakoncentrációt a talaj felső rétegében csökkentsék, és ezzel javítsák a következő termény számára a kelés feltételeit.

A LEMKEN Karat intenzív szántóföldi kultivátorával, divatosabb nevén grubberével több lépcsőben, sekélyen, közepesen mélyen és mélyen is lehet dolgozni. Sekély megmunkálásnál első menetben a különlegesen kialakított szárnyaskéses kapák a talajfelszínhez közel dolgozzák be a földbe a kihullott szemeket és a szerves anyagot. A kihullott szem a talaj felső rétegében marad, és rövid idő alatt kicsírázhat. A második munkamenet kb. két héttel később történik. Most ugyanazzal a grubberrel kb. 10-15 centiméter mélyen dolgoznak. A grubber szárnyaskéses kapái behatolnak a növény alá, teljes munkaszélességben átvágják, és megfosztják a csírákat a gyökérzettől. Eközben a Karat intenzív grubber a szalmát és a szerves anyagot intenzíven dolgozza be, és egyenletesen osztja szét a talajban.

Manapság a rövidtárcsa és a grubber, az ekét lassan mellőzve elengedetlen kellékei a modernkori tarlóművelésnek.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés