Agrárportrék

Szabó Lajos: A jövőnk a talpunk alatt van

Az Év Szántóföldi gazdálkodója díjat 2017-ben Szabó Lajos, a Hódmezővásárhely központtal működő Hódagró Zrt. vezetője nyerte el. A díj a szakember számára komoly megbecsülést jelent, melynek értékét a kollégák elismerése adja.

Pozitív fejleményként éli meg, hogy az ismertsége országosra nőtt azóta, sokan kikérik a tanácsát szakmai kérdésekben és a médiában is gyakran szerepel.

A díj elnyerése óta változatlanul a cég vezérigazgatója, idén májusban újabb 5 évre megválasztották, azonban már gondolkodik a generációváltáson, utódját kollégái között keresi.

Forrás: Szabó Lajos

Szabó Lajos számára nagyon eredményes volt az elmúlt 5-6 év, sikeres gazdálkodást és számos kitüntetést tudhat magáénak.

2018-ban elnyerte az Év Top Vállalkozása díját, 2019-ben Magyarország Legszebb Birtokának döntőse és az Erste Bank különdíjasa lett.

2020-ban és 2021-ben azon kevés hazai cég közé került a Hódagró Zrt., melyek elnyerték a Platinium Excellence díjat, amely a pénzügyileg legstabilabb vállalatot jelöli. Ugyanebben az évben Szabó Lajos megkapta a nemzeti kiválóság 3 csillagos elismerését, 2022-ben pedig az Év Növénytermesztői díját, valamint ő érdemelte ki az Üzleti Életműdíjat is.

Mindeközben nehéz kihívásokkal kellett szembenézniük, főként az előző két év hozott sok nehézséget.

Tavaly a rendkívüli aszály komoly problémát okozott a szántóföldi gazdálkodásban. Valójában az elmúlt 10 évben fokozatosan jelen van az aszály a hódmezővásárhelyi régióban – a Dunántúllal szemben itt az idén is alig esett több csapadék, mint 2022-ben.

Ebben a környezetben különösen hasznosnak bizonyul a cég szántóföldi technológiája: 20 éve lecserélték az erőgépeket kevesebb káros anyagot kibocsájtó gépekre, áttértek a szántás nélküli gazdálkodásra, azóta mulcs felhasználásával termelik a gabonákat, elsősorban búzát, repcét és kukoricát.

„Ez a technológia kézzel fogható eredménnyel jár, hiszen lényegesen javul a talaj vízmegkötő- és megtartó képessége, nem alakul ki az úgynevezett eke- és tárcsabetegség, a csapadék pedig le tud jutni a föld alsóbb rétegeibe, így nem párolog el, nem veszik el a forró nappalok során” – sorolta az előnyöket Szabó Lajos.

Az éjszakai lehűlés révén pedig talajharmatot kapnak a növények. Mindennek köszönhetően akár 4-5 nappal is tovább bírják öntözés nélkül” – tette hozzá.

Ezen kívül lényegesen javul a föld termőképessége is. Nem szántanak, csupán talajlazítást végeznek, hogy védjék a talaj mikroflóráját. Ennek a technológiának köszönhetően a birtokon megállt a talajpusztulás, sőt kimutathatóan nőtt a humusz mennyisége.

Bár használnak műtrágyát, lényegesebben kevesebbet, mint a szokásos. A földeket a tehenészetükből származó trágyával javítják. Évente akár 200-250 mázsát is kijuttatnak a földekre, aminek köszönhetően 3-4 év alatt az egész birtokot ellátják szerves trágyával.

Az újszerű megközelítés a gabonák minőségében és mennyiségében is érezteti a pozitív hatását. A tavalyi és az idei aszályos években is magas minőségű, 4,5 tonna búzát, 4 tonna repcét és 5,5-6 tonna kukoricát tudtak learatni hektáronként.

Szabó Lajos számára elsődleges szempont a magas minőség biztosítása, akár gabona, akár hús vagy tejtermékre vonatkozóan. Nehézséget jelent ugyanakkor, hogy az előző években jelentősen emelkedtek a termelés költségei, miközben csökkent a kereslet a minőségi termékek iránt.

Főként a csirkehús tekintetében érzik az ukrán háborús konfliktus hatását, hiszen átcímkézve ugyan, de megjelennek az olcsó, gyenge minőségű ukrán mezőgazdasági termékek a magyar piacokon, háttérbe szorítva ezzel a hazai termelőket.

A szakértő bízik abban, hogy a jelenlegi csökkenő kereslet és az alacsony árak emelkedni fognak. Nehéz piaci helyzet előtt állnak, de kivárnak, amíg a likviditásuk engedi.

agrotrend.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés