Élelmiszergazdaság

Piac

A kormány határon túli pálinkát is elismerne

A kormány keresi a megoldást, hogy a határon túl élő magyar pálinkafőzők miként használhassák a pálinka elnevezést, ami hungarikum – jelezte a Miniszterelnökség a Magyar Hírlapnak. Úgy értesültünk: a földművelésügyi tárca felméri a névhasználat kiterjesztésének lehetőségeit.

Az Erdélyi Pálinka Lovagrend tavaly ősszel alakult meg, hogy összefogja a főzőket, és megoldja a pálinka névhasználat erdélyi ügyét. A lovagrend májusban levélben kereste meg a Földművelésügyi Minisztériumot (FM) a névhasználati kérdés rendezése érdekében. Gál Péter, az FM eredetvédelemért felelős helyettes államtitkára a Magyar Hírlapnak elmondta: az Erdélyi Pálinka Lovagrend képviselőivel két alkalommal egyeztettek, augusztusban Budapesten, októberben pedig Sepsiszentgyörgyön. A tárgyalásokon szó esett arról, hogy a pálinka földrajzijelzés- védelmére milyen szabályok vonatkoznak, illetve melyek az ebből fakadó korlátok. Tárgyaltak a pálinka-előállítás jogszabályi környezetéről, így jövedéki, élelmiszer-biztonsági kérdésekről is.

A helyettes államtitkár utalt arra, hogy a „pálinka” uniós oltalom alatt álló földrajzi jelzés, amely uniós védelmet élvez. Ezért a pálinka elnevezés erdélyi használatát nem magyar jogszabály akadályozza. Az erdélyi névhasználat kizárólag uniós döntés alapján lehetséges, ezt kezdeményezheti Magyarország.

Gál Péter hangsúlyozta: egyeztetéseket folytatnak a hazai pálinkafőzdék érdekképviseleteivel is a pálinka névhasználat kiterjesztéséről. Hozzáfűzte: a magyarországi pálinkafőzdék többsége szerint előállítási, minőségi és piaci kockázatot is hordoz az esetleges kiterjesztés. A tárca jelenleg felméri a névhasználat kiterjesztésének lehetőségét, a kockázatokat, majd elemzi azokat. Tanulmányozza a romániai jövedéki szabályozást és ellenőrzési rendszert, ezután látható, hogy milyen mozgástér nyílhat.

A Miniszterelnökség jelezte lapunknak: a „pálinka” kifejezéssel csak a Magyarországon termett gyümölcsből Magyarországon főzött és palackozott vagy Ausztria négy tartományából származó kajszibarackból helyben főzött és palackozott gyümölcspárlat jelölhető. Jelenleg a kormány az érintettek bevonásával keresi azt a megoldást, amely garantálja a pálinka mint hungarikum megfelelő védelmét, ugyanakkor lehetőséget ad arra, hogy a határon túl élő magyarok is aktív részesei lehessenek közös nemzeti hagyományainknak.

agrotrend.hu / magyarhirlap.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés