Agrárpiac

Piac

Czerván: újabb támogatás a tejágazatnak

Miközben az agrárium kibocsátása, exportja folyamatosan nő, jó termelési eredmények és viszonylag alacsony árak mellett átlagos évet zárhatnak idén a mezőgazdasági termelők – mondta Czerván György Bábolnán, a gazdanapok megnyitóján. Bejelentette azt is, hogy a tejtermelők újabb támogatást, illetve a bajba került sertéstartókkal együtt kamatmentes hitelt kaphatnak. Hamarosan vitára bocsátják az élelmiszergazdaság 50 éves fejlesztési programját is.

A mezőgazdaság kibocsátása 2011-óta töretlenül nő: 2015-ben újabb rekordot ért el, 2453,5 milliárd forintos értéke 45,5 százalékkal haladta meg a 2010. évit – közölte Czerván György, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) agrárgazdaságért felelős államtitkára a 30.-ik Bábolnai Nemzetközi Gazdanapok megnyitóján.  Hozzátéve, hogy amennyiben az év hátralévő része is a jelenleg tapasztalható tendenciák mentén alakul, úgy 2016-ban, jó termelési eredmények és viszonylag alacsony árak mellett átlagos évet fognak zárni a mezőgazdasági termelők.

Az agrárexport 2015-ben újra bővült, és ismét megközelítette a 8 milliárd eurót, több éves távlatban pedig a kivitel értéke 35,3 százalékkal, az aktívum 40,9 százalékkal haladta meg 2015-ben az öt évvel korábbit. A bővülő kibocsátás és az emelkedő agrártámogatások – az új támogatási rendszer második évében az igényelhető közvetlen uniós támogatások kerete 1,27 milliárd euró, vagyis mintegy 390 milliárd forint, a nemzeti támogatásoké pedig 88,1 milliárd forint – hatására látványosan javult az ágazat jövedelmezősége az elmúlt években. Jövőre a nemzeti támogatási keret 91,1 milliárdra emelkedik, a teljes, vidékfejlesztési és halászati uniós támogatással együtt számított költségvetési keret pedig 763 milliárd forint körül alakulhat. A foglalkoztatás idén tovább bővült a mezőgazdaságban. A legfrissebb adatok  szerint a foglalkoztatottak száma az ágazatban több mint 211 ezer fő volt, 21 300 fővel több, mint egy éve, ami 11,2 százalékos bővülést jelent.

Növénytermesztés: rekord hozamok és rekordalacsony árak

Czerván elmondása szerint a nyári aratásnál minden fontosabb növény esetében kiemelkedő hozamokat takarítottak be a gazdák. A közel egymillió hektárról betakarított őszi búza esetében 10 százalékkal haladta meg a magtárakba került 5,2 millió tonnás mennyiség az elmúlt öt év átlagát, ráadásul 5,4 tonna/hektáros hozamra korábban még nem volt példa. Ugyanakkor a júliusi esők nem kedveztek a minőségnek; várhatóan a búza 30-40 százaléka lesz étkezési minőségű, szemben a korábbi évekre jellemző 70-75 százalékkal.  Mindenesetre az ország kenyérgabona- és takarmányszükséglete biztosított, és bőven jut exportra is búza.

őszi árpából több mint 1,4 millió tonna került a magtárakba, ami a 2015. évinél 27 százalékkal, a 2011-2015. évek értékénél 65 százalékkal több. Kiemelkedő a repce 810 ezer tonnás termésmennyisége, amely az előző évit 37 százalékkal,  az előző öt év eredményeit pedig 46 százalékkal haladja meg. Ennek hátterében a terület és a hozamok együttes emelkedése áll. A búza mellett rendkívül kedvező az árpa hozama: 5,2 tonna/hektár, és a repcéé: 3,2 tonna/hektár, ami szintén rekordnak számít.

Bíztatóak az őszi betakarítású növények terméskilátásai. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara termésbecslése alapján kukoricából mintegy 8 millió tonna, napraforgóból 1,8 millió tonna kerülhet a magtárakba, amely az előző évit 20, illetve 16 százalékkal haladja meg. A cukorrépa várható termésmennyisége 977 ezer tonna, 7 százalékkal több, mint 2015-ben – ismertette az államtitkár.

Az állattartás helyzete még felemás

Szavai szerint az alacsonyabb takarmányárak most kedvezőek lehetnek az állattartók számára. A hazai hústermelés több mint felét adó baromfiágazat teljesítményének növekedése 2016 első felében is folytatódott. A baromfivágások összességében élősúlyban 8,2 százalékkal bővültek az előző év azonos időszakához viszonyítva.

Komoly kihívásokkal szembesült a tej és a sertés szektor az elmúlt időszakban, mivel a termelői árak mélyen az önköltség alá csökkentek. Ugyanakkor a sertéspiacon a válság véget ért. Az Európai Unióban az árak április közepén növekedni kezdtek. Mindez a hazai piacra is átgyűrűzött; összességében három hónap alatt 35 százalékkal növekedtek a termelői árak, és már nyereséges termelést tesznek lehetővé. A sertésvágások élősúlyban 4,7 százalékkal bővültek 2016 első felében.  A magyar sertéshús, ezen belül a Kiváló Minőségű Sertéshús Védjegyes termékek, fogyasztása, exportja, és ezáltal a termelők, feldolgozók termékértékesítési biztonsága növekedését segíti a 2013. óta évi 200-290 millió forint nemzeti forrásból támogatott sertésmarketing program, amely 2016. II. – 2017. I. félévében is folytatódik – jelentette be Czerván György.

A tej esetében még nem oldódott meg a piaci zavar, de már vannak bíztató jelek – hangsúlyozta az államtitkár. Dinamikusan bővül az EU harmadik országokba irányuló kivitele, ennek köszönhetően érdemben növekedett a tejtermékek ára az Európai Unióban, és várhatóan a hazai árakban is hamarosan érezteti a hatását. A tejtermelés és a tejtermékek gyártása idén tovább növekedett. A hazai tejfelvásárlás 1,6 százalékkal, a feldolgozott tej termelése 16 százalékkal, a sajté 14 százalékkal, a vajé 39 százalékkal bővült 2016. első felében.  Bízunk benne, hogy ehhez a 2015. évi, 420 millió forint támogatásból megvalósított, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanáccsal közösen kidolgozott tejmarketing program is hozzájárult.

Újabb segítség a bajban az állattartóknak

Czerván bejelentette azt is, hogy az Európai Bizottság által nemrégiben a magyar tejágazat számára jóváhagyott 9,5 millió eurós támogatási csomagot a kormány megtoldja további 3 milliárddal, így az eddigi támogatások mellett összesen 6 milliárd forint segíti a termelőket a piaci válság leküzdésében.

Ezen túlmenően pedig az elmúlt két évben likviditási problémákba ütköző tejtermelők és sertéstartók számára hamarosan  elérhető lesz az Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitel, amihez az FM 100 százalékos kamat, költség, és kezességi díjtámogatást biztosít. Az egy éves futamidejű hitelt 2016 december 31-ig lehet majd igényelni, összege állategységenként 500 ezer, de legfeljebb 50 millió forint lesz.

Emberöltőnyire tervezett fejlesztési programon dolgoznak

Az államtitkár hangsúlyozta az eddigi és a januártól hatályos áfacsökkentések piacfehérítő hatását is. Emellett bejelentette azt is, hogy hamarosan társadalmi vitára bocsátják a nemzeti élelmiszergazdasági programot, amellyel 2050-ig szabnák meg az ágazat fejlődési irányait. Az a cél, hogy az elkészített program alapján 2050-re a mezőgazdaság, az élelmiszer-feldolgozás, a kapcsolódó ágazatok és az agráriumhoz kapcsolódó valamennyi gazdasági szektor hozzáadott értéke a nemzetgazdaságon belül elérje a 25%-ot. Az élelmiszeripar bruttó hozzáadott értéke 2,5-szerese legyen a mezőgazdaság bruttó hozzáadott értékének, az agrárexport elérje a 20 milliárd eurót, továbbá hogy a mezőgazdaság és a köré épülő gazdaságban foglalkoztatottak száma megközelítse a 750 ezer főt.

A Bábolnai Nemzetközi Gazdanapok az ország legrégebbi agrár seregszemléje. Több szántóföldi gépbemutatót tartanak, szakmai fórumokat rendez a Gabonatermesztők Országos Szövetsége és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, valamint a szombatig tartó eseménnyel egy időben országos díjugrató bajnokságot rendeznek a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok Kft. lovaspályáján.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés