Agrárpiac

Piac

McHale: nehezen tervezhető a piac

Sok a bizonytalanság a hazai mezőgéppiacon, a támogatási rendszer tervezhetetlenséget okoz a gazdáknál és gyakran a forgalmazóknál is. Nagyok a kilengések a negatív és a pozitív eredményű értékesítési időszakok között, bár az eredményeket más is befolyásolja. Szabó Tiborral, a McHale Gépker Kft. kereskedelmi vezetőjével az elmúlt szezonról és a tervekről beszélgettünk.

Milyen szezont tudhatnak maguk mögött?

A pályázatok lebegtetése bizonytalanságot okoz a piacon. Ilyenkor azok is kivárnak, akiknek egyébként már indokolt lenne a beruházása – elavult, korszerűtlen géppel dolgoznak – hiszen abban reménykednek, hogy az új eszközt támogatással vásárolhatják meg. Akik pedig egyértelműen támogatáshoz kötik a beruházást, ők értelemszerűen nem költenek addig, amíg a pályázat nem jelenik meg.
Ez ráadásul, hatással van a jövő évre is, hiszen egy pályázat után visszaesnek az értékesítések, ugyanis azok mellett, akiknél szükségszerű a vásárlás, azok is beruháznak, akiknél később lenne indokolt egy új gép megvásárlása. Ez a tendencia jól látszott 2014 után is, amikor a kimagasló mezőgazdasági gépértékesítéseket követően a forgalmazók sokkal gyengébb évet zárhattak 2015-ben.
Összefoglalva, a támogatások bizonytalansága miatt nehéz tervezni. Már az évnek abban a szakaszában vagyunk, amikor a következő évet kellene előre jeleznünk, terveznünk, nyilván a gazdálkodóknak is, de nem lehet tudni, hogy lesz-e, és ha igen, mikor és milyen pályázat.

A mezőgép piacon Nyugat-Európában is közel 30 százalékos a visszaesés; begyűrűzhet ez Magyarországra is?

A visszaesés ennél összetettebb. A McHale ügyfélkörének egy nagy részét az állattartással foglalkozó gazdálkodók teszik ki, az pedig köztudott, hogy a tej ára hosszú ideje nagyon alacsony. Emiatt ez a kör például jó részben kiesik, ők nem gondolkodnak beruházásban. Ez már önmagában visszaveti az idei és a jövő évet is.
Ahogy említettem, a 2014-es ÁTK támogatások után tavaly gyengébb évet zárt a piac, vele együtt mi is. Egy kis élénkülés tapasztalható volt az idei ÁTK megjelenésével, azonban az utóbbi hónapokban álló vízzé alakult a piac, nagyon lelassultak a folyamatok. Az látszik világosan, hogy ez a szektor nagymértékben függ a támogatásoktól.

Ezek szerint leginkább a támogatások befolyásolják a piacot? Akkor mi várható 2020 után, amikor a hírek szerint alig vagy egyáltalán nem lesz támogatás?

Egy egészséges piacon a piaci körülmények alakítják az értékesítést. Vagyis, ha jók a gazdák eredményei, megfelelő áron tudják értékesíteni, amit előállítanak, akkor nagyobb a beruházási kedv, ráadásul lehet tervezni.
Ezt egy támogatás mindenképpen megbolygatja, hiszen így nem a piaci folyamatok befolyásolják a beruházás szükségességét. Természetesen nekünk jó, ha van támogatás, mert akkor vásárolnak a gazdák. De még jobb lenne a tervezhetőség, ha kisebb lenne az ingadozás a negatív és a pozitív időszakok között, ha kiegyenlítettebb lenne a mezőgazdasági gépek piaca.

Hoztak-e új gépet a magyar piacra a nem túl jó hangulat ellenére?

Az aktuális újdonság, a tavalyi Agritechnica kiállításon debütált McHale tárcsás fűkasza család. A hazai felhasználói igényeknek megfelelő gumihevederes, szársértős kasza modell még fejlesztés alatt áll, ami a lucernatermesztőknek hoz majd újdonságot. Ennek hazai bevezetése azonban még várat magára. Emellett néhány bálázónk felszereltsége frissült.
Az elmúlt időszakban az figyelhető meg, hogy a nagyobb gyártók, mint amilyen a McHale is, inkább az olyan jelentős eseményeken jelentenek be újdonságot, mint pl. az Agritechnica, így várhatóan akkor számolhatunk be mi is új eszközökről.

A biomassza erőművek egyre több szögletes nagybálát igényelnek, így egyre több konstruktőr kínálatában jelennek meg az ennek előállításához szükséges bálázók. A McHale is beszáll ebbe a bizniszbe?

A McHale első sorban a körbálázókban, illetve a szenázskészítésben érdekelt, tradicionálisan a nyugat-európai piacokon tölt be hangsúlyos szerepet. Ott egyelőre nem jellemző a bálák ipari célú felhasználása, nem mutatkozik erre jelentős igény.

A McHale Hungária Kft. nem csak forgalmaz Magyarországon, hanem gyárt is. Hogyan alakult az elmúlt időszakban ez utóbbi tevékenység?

A hazai gyártás első sorban az exportpiacokra koncentrál. Látjuk mi is a negatív világpiaci folyamatokat, ami óvatosságra int bennünket is, de sok helyen új szereplőként vagyunk jelen, így egyelőre növekedési ágban vagyunk. Nálunk az év szeptembertől augusztusig tart, nem a naptári évet vesszük figyelembe, a szezonalitásra koncentrálunk. A szezon pedig most kezdődik, és úgy látjuk, az elmúlt évhez hasonló eredményeket várhatunk.

A hazai gyártást mennyire érintik a nem mindenhol kedvező piaci folyamatok?

Egyelőre nem érintik, sőt, az elmúlt időszakban bővítettük kapacitásunkat, illetve a munkaerő létszámunkat.

agrotrend.hu / scs

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés