Agrárpiac

Piac

Lenyeli-e a Brexit utáni Anglia a „klórozott csirkét” a kereskedelmi megállapodásért?

Az USA a világ második legnagyobb baromfi hús exportőre (egyedül Brazília előzi meg) azonban Európa jó ideje behozatali tilalmat vezetett be köszönhetően annak, hogy az amerikai csirke tetemeket klórral kezelik.

Az Egyesült Királyság már az előkészületeit végzi az Európai Unióból való 2019. márciusi kilépésnek és a szabadkereskedelmet támogatók Liam Fox-ot a külkereskedelmi minisztert is beleértve, mielőbb újra fontolóra vennék ezt így a Brexit utáni szigetországban egy új angol – amerikai szárnyashús egyezmény szerintük kedvezőbb árú csirkehúst jelenthetne a briteknek.

Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma biztonságosnak nyilvánította a klórba mártott húsokat és az az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság is arra a következtetésre jutott, hogy „ ezen kémiai összetevők a szárnyasokban aligha jelentenek közvetlen vagy akut egészségügyi kockázatot a fogyasztókra. Inkább attól tartanak az európai közegészségügyi hatóságok (akárcsak Vladimir Putyin), hogyha engedélyezik a klórral kezelést az szabad kezet ad a csirketenyésztőknek a nem higiénikus állattartási gyakorlatok alkalmazására a vágást megelőzően.

Az EU gyakran szembe helyezkedik az ilyen kémiai beavatkozások alkalmazásával és azon az állásponton van, hogy az előállítás során a szigorúbb egészségügyi gyakorlat betartása a megfelelőbb, mint ahogy az amerikaiak túlzottan ráhagyatkoznak a klór és egyéb fertőtlenítők használatára a kórokozók elleni védekezésben. Európában a gazdákra a „termelőtől az asztalig” megközelítés vonatkozik, hogy elkerüljék az olyan kórokozókkal való szennyeződést mint a szalmonella. A szárnyas tisztítása csak hideg vízzel vagy hideg levegővel történhet. A legnagyobb nehézség a bakteriális fertőzések elkerülésének érdekében megalkotott vágást megelőzően elvégzendő költséges gyakorlatok betartása. Mivel így drágább a szárnyas tartás, mint az USA-ban az angliai baromfitenyésztők feldúltan követelték Nagy Britannia olcsóbb amerikai baromfi piactól való távolmaradását.

Amerikában a nagyobb állattartó telepeken gyakran tartják szűk helyekre bezsúfoltan elzárva, az ellenzők attól tartanak, hogy a fekáliával való szennyeződéstől így elkerülhetetlen. Az állati ürülék szalmonella baktériumokat tartalmazhat, ami rákerülhet a húsra a vágás során és az elő állatok is megfertőződhetnek a fekáliával érintkezésbe kerülve. A tyúktojások is lehetnek fertőzöttek, amennyiben a tojó már eleve fertőzött. A klórfürdő ellenére is az USA-ban a szalmonella jelentős problémát okoz az ellátási láncban. 2014-es fogyasztói bejelentések kivizsgálásakor ürülék eredetű szennyeződéseket találtak a vizsgált minták több mint felében.

2016-ban pedig az USDA (USA Mezőgazdasági Minisztériuma) azt állította, hogy a szupermarketekbe tartó csirkehús negyedén találtak szalmonellát. A szalmonella teljes visszaszorítása valósággal lehetetlennek tűnik, azonban a klórfürdő egy fokkal hatékonyabbnak bizonyul a sima vizes alternatívánál.

A WHO egy 2001-es kimutatásában a szalmonella fertőzöttség aránya a klórral fertőtlenített csirkék 58%-os, amíg a csak vízbe mártott csirkék 72%-ánál volt jelen. Habár a tanulmány nem friss, még helytálló, bár a szalmonella lemosási módszereinek tesztelése volt a cél vákumkörnyezetben a gazdálkodási módszerek figyelembevétele nélkül történt a vizsgálat. Más szóval a gazdálkodási gyakorlat kisebb nagyobb mértékben hozzájárulhat szalmonella fertőzéshez, de a klór hatékonyabb a szennyeződéssel szemben, mint a víz. Az E. Coli és egyéb kórokozók szintén fejtörést okoznak, szalmonella visszaszorítása a legnagyobb kihívás. Amíg USDA nem szennyezőanyagként tartja számon a szalmonellát ellentétben az E. Coli baktériummal, a szalmonella fertőzés nem jelent komoly visszatartó erőt. A minisztérium 2016-ban kezdte el rutin szerűen ellenőrizni a szennyezettség mértékét és megszabta a maximálisan elfogadható fertőzöttségi szintet 15,4 %-ban. Kérdés az, hogy ez elegendő lesz-e az Egyesült Királyságnak is…

forrás: https://qz.com/1037737/will-post-brexit-uk-swallow-americas-chlorinated-chicken-for-a-trade-deal/

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés