Agrárpénzek

Piac

Több jogcímen, több előlegre számíthatnak a gazdák

A tavalyi összeg többszörösét fizetheti ki az idén zöldítés jogcímén a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal. Lapunk úgy tudja, az előző évi 10 milliárd forint helyett a hétfőn induló kifizetési időszakban mintegy 30-40 milliárd forint juthat így a gazdákhoz.

Napokon belül jelentősebb összeghez juthatnak a gazdálkodók, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) ugyanis hétfőn indítja el az agrártámogatások előlegének kifizetését.  Az idén az előző évinél is több jogcím esetén kaphatnak előleget a mezőgazdasági termelők – mondta lapunknak Gyuricza Csaba, az MVH elnöke.

Az éves agrártámogatás összességében mintegy 420-430 milliárd forint, ebből legalább 200 milliárd forintnyi előleg juthat el a termelőkhöz az év végéig. Az Európai Unió erre az évre 70 százalékos előlegfizetést engedélyezett a tagállamok számára.

Úgy tudjuk, hogy az idén jóval nagyobb összegben kerülhet a gazdák számlájára az úgynevezett zöldítési támogatás előlege. Tavaly mindösszesen 10 milliárd forintot tudott kifizetni a hivatal ezen a jogcímen, a tervek szerint ezt az összeget az idén 30-40 milliárd forintra növelnék. A tavalyi volt az első olyan év, amelyben már az új támogatási rendszer alapján jutottak az európai uniós támogatásokhoz a gazdálkodók. A legtöbb tagállamban nehézséget okozott a pénz kifizetése, előleget mindössze négy tagállamban – köztük Magyarországon – kaphattak az arra jogosult termelők. Ráadásul hazánkban jutottak a legtöbb jogcímen pénzhez a gazdálkodók.

Kis Miklós Zsolt, a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára korábban jelezte, azt szeretnék, ha az idén a területalapú agrártámogatások mellett az agrár-környezetgazdálkodási (AKG) pályázaton nyertes termelőknek is előleget fizetne az MVH. Erre korábban még nem volt példa, ám minden bizonnyal nagy segítséget jelentene a programban részt vevő gazdálkodóknak. Úgy tudjuk, hogy az előlegfizetés lehetőségéről egyelőre folynak a tárgyalások a Miniszterelnökség és az Európai Bizottság között, a jelenlegi támogatási szabályok ugyanis nem adnak lehetőséget az idő előtti kifizetésre. Az AKG pályázati kiírása szerint a kötelezettségvállalási időszak január elsejétől december 31-ig tart. Az idei kifizetéseket pedig csak akkor indíthatja el a hivatal, ha az ellenőrzést lefolytatták az MVH munkatársai. A jelenlegi támogatási szabályok szerint azonban a vizsgálatot csak a kötelezettségvállalási időszak leteltével lehet elindítani, esetünkben legkorábban január elején kezdődhetnek el a vizsgálatok az AKG-val érintett gazdálkodók esetében, így előleget is csak ezt követően kaphatnának a termelők.

agrotrend.hu / magyaridok.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés