Fenntarthatóság

Innováció

Visszatérhettek a hódok a Tarna patakhoz

Visszatérhettek a hódok a Tarna patak területére. Egy szemfüles olvasónk fotót is készített az állatok munkálkodásáról.

Tarna patak vizét gáttal torlaszolták el és aszály idején is szivattyúzták, így bizonyos szakaszokon szinte eltűnt a víz a medréből. A vízfolyás kiszáradt, aminek azonban nem csupán a szárazság volt az oka.

Hónapokon keresztül  állt hadban Eger városa a Tóth és Tóth borászattal, ugyanis a helyiek szerint a debrői borászat a Tarna vizét kiszivattyúzva ökológiai katasztrófát okozott az utóbbi másfél évtizedben rendkívüli biodiverzitást elérő kis heves megyei folyó alsó szakaszán.

Fotó: Index

A borászat ezzel kapcsolatban azt nyilatkozta: nem öntöztek a Tarnából, néhány órán keresztül vettek csak vizet a folyóból. Nem zártuk el teljesen a folyót, csupán megemeltük egy helyen a vízszintet a szivattyúzás miatt, és hagytunk egy rést a víz szabad átfolyásának, tehát nem igaz, hogy nem volt továbbfolyása a víznek. Ez egyébként azokon a felvételeken is látszik, melyeket a magukat civilnek nevező emberek készítettek – jelentette ki az üzletágvezető. Az ügyben a rendőrség is vizsgálódott, a város vezetősége pedig később úgy döntött, kitiltja a vállalkozást a településről. 

Visszatérhettek a hódok 

Lapunk egyik olvasója október 31-én számolt be arról, hogy Feldebrő és Verpelét között, a Tarna patak magasabb vízállásának köszönhetően lassan visszatérnek a hódok. Az állatok munkálkodásáról fényképet is készített. A fotón jól láthatók a fa törzsén lévő hódrágások nyomai. Reméljük a februári szaporaluthoz már teljesen visszatérnek – fogalmazott a levélében a természetjáró, aki már hét éve figyeli Feldebrő összes területét és elmondása szerint a Tarnában már hatvan centiméter víz van. A többnapos eső pedig az Aldebrői zúgót is újraindította.

agrotrend.hu / Index

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés