Fenntarthatóság

Innováció

Védett területen nőhet a tarka sáfrány

Baja déli határában, jócskán elhagyva a Mathiasz utca végét, egykori vasúti töltés mezsgyéje húzódik. A valamikor egészen Bácsszentgyörgyig húzódó nyomvonal nagy részét mára már beszántották, a cserje is benőtte, egy kisebb szakaszán azonban fennmaradt a tarka sáfrány néhány ezres példányszáma. A védett növény számára most élőhelyét is biztosítani kívánja az önkormányzat, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság és a Gébics Természetvédelmi Egyesület.

Az önkormányzati tulajdonban lévő területen január közepe óta virágzik a tarka sáfrány: a fogékony természetjárók sárgás-lilás-fehéres bimbókban és virágfejekben gyönyörködhetnek, ha elég mélyre hajolnak, mivel a kis termetű növény alig 5-10 cm-re emelkedik el a talajtól.


Fotó: Kelemen Áron / Bácskai Napló

Facebook galéria

Tamás Ádám, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őre lapunkat a helyszínen arról tájékoztatta: régóta ismert állománya ennek a fajnak a Mathiász utcai terület, és bár Baja határában több helyen is előfordul a növény, ez a leglátványosabb és leginkább megközelíthető. – Jelenleg előkészítés alatt van a terület helyi védelme, ennek készül a megalapozó dokumentációja és a kezelési terve, amely kimondottan a növény megóvását és a faj fennmaradását célzó élőhelykezelési beavatkozásokra fog törekedni – mondta a természetvédelmi őr.

Hozzátette: a tarka sáfrány egyike a legkorábban nyíló növényeinknek, a nősziromfélék családjába tartozik. Az enyhe tél miatt akár már január közepén is virágozhat március közepéig, tehát mintegy két hónapig lehet találkozni nyíló töveivel. Alapvetően zártabb homoki gyepek, löszpuszta gyepek faja, országosan elterjedéssel, sőt Európa több országában is megtalálható. – Védett növény, természetvédelmi értéke 10 ezer forint. Baján is jó néhány több ezres állományát tartjuk számon. Közeli rokona a Közel-keleten honos faj, amit termesztenek, bibéjét fűszernövényként használják, ezt azonban a tarka sáfrány vonatkozásában egyáltalán nem ajánljuk, mivel ilyesmire nem alkalmas, és semmiképp sem szabad gyűjteni – részletezte a szakember.

Tamás Ádám azt is elmondta: ha a terület helyi védelem alá kerül, és az emberek figyelmét fel tudják hívni arra, hogy vannak még a Bácskában olyan megmaradt gyepfoltok, ahol rejtőznek megőrzésre érdemes természeti értékek, akkor ez által hosszútávon szavatolják a növény fennmaradását. – Valamiféle természetvédelmi kezelést mindenképpen kell majd végezni itt a sáfrány fennmaradása és szaporodása érdekében. Kora tavaszi növényként az árnyékolást annyira nem kedveli, olyankor tud virágozni és beporzódni, amikor még nincs lomb a fákon.

Alapvetően ez gyepes élőhely, de vannak rajta kisebb cserjék, akácok, amelyek eltávolításával jelentős mértékben segíteni tudjuk a növény terjedését, továbbá a lágyszárú növényzet évi egyszeri kaszálása (nyári-őszi időszakban) szintén azt eredményezi, hogy a sáfránynak nem lesz konkurenciája, a fűavar nem tud befilcesedni, így fennmarad a maradék állomány – ismertette a természetvédelmi őt. Hozzátette: amennyiben önkormányzati rendeletben kihirdetik a védelem tényét, utána majd tájékoztató tábla kihelyezésével hívják fel erre a lakosok figyelmét, de a tervek között szerepel túrák szervezése is a területre, amelyet a taposási károk megelőzése érdekében kerítéssel vagy oszlopokkal körbe is kerítenek majd. 

Baja megyei jogú város önkormányzata számára mindig is fontos volt a környezet- és természetvédelem, amibe beletartozik a helyi természetvédelmi értékek feltérképezése, főként az önkormányzati területeken – tájékoztatott dr. Pápay Mária jegyzői referens. Mint felidézte: a tarka sáfrány számára már védelmet biztosít egy jogszabály, a terület védelme azonban kiemelt biztonságot adna számára.

– Meg kell óvni a letépéstől, kitaposástól: ez tilalmazott magatartás, amelynek bírság vonzata van, és súlyosabb következménye is lehet. A helyi védelembe vétel bármely védett faj számára annyit jelent, hogy biztosítja az élőhely háborítatlanságát a szaporodáshoz. A szakmai megalapozó eljárás utána születik majd meg a természetvédelmi rendelet. Bízunk benne, hogy ez még idén megtörténik – mondta a referens, kiemelve: az önkormányzat támogatja a természeti értékek és a védett fajok minél szélesebb körű megismertetését és a környezettudatos szemléletformást. 

agrotrend.hu / bajahangja.hu, Sándor Boglárka

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés