Fenntarthatóság
Innováció
Tömegesen pusztulnak a Kaszpi-tenger fókái
Mintegy 2500 fókatetemet találtak a Kaszpi-tenger dagesztáni partjainál – közölte hivatalos Telegram-csatornáján az Oroszországhoz tartozó észak-kaukázusi köztársaság természeti erőforrások minisztériuma. Korábban 700 tetemről adtak ki jelentést.
A dagesztáni természeti erőforrások minisztériumának sajtószolgálata előzetes tájékoztatást adott ki a Telegramon, amely szerint a tömeges fókapusztulás valószínűleg természeti tényezőkhöz kapcsolódik – írta az Infostart. A felboncolt állatokból nagy mennyiségű mintát gyűjtöttek, amelyeken moszkvai és asztraháni laboratóriumok széles körű bakteriológiai és virológiai vizsgálatokat végeztek, beleértve a Covid-19 vírus jelenlétének vizsgálatát.
A vizsgált fókák belső szerveinek állapota nem erősítette meg a nehézfém- vagy növényvédőszer-eredetű mérgezésre vonatkozó feltételezést. A pusztulás okának megállapításába további intézményeket fognak bevonni.
Fotó: wikimedia
A regionális minisztérium szerint az eddigi fókapusztulás nem befolyásolhatja kritikusan a populációt, mivel a legfrissebb adatok szerint a kaszpi fókák állománya stabil, 270-300 ezer egyed között mozog.
A tárca rámutatott, hogy hasonló eseteket 2012-ben és 2016-ban is megfigyeltek, de TASZSZ hírügynökség szerint az elmúlt három évben is volt példa fókapusztulásra, amelynek mértéke azonban a mostaninál kisebb volt. A kaszpi fóka a Kaszpi-tenger egyetlen emlőse. A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) 2008-ban veszélyeztetettnek nyilvánította. Dagesztán 2015-ben programot fogadott el a faj megőrzésére. A kaszpi fóka 2020-ban bekerült az oroszországi védett fajokat tartalmazó Vörös Könyvbe.
agrotrend.hu / Infostart