Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Fenntarthatóság

Innováció

Szerelmi háromszögbe keveredő békákra figyelmeztetnek Ipolytarnócon

Megjelentek a békák az Ipolytarnóci ősmaradványok Természetvédelmi Területen. A szaporodóhelyeikre igyekvő kétéltűek gyakran a közúton kelnek át, ezért mindenkitől fokozott óvatosságot kérnek az állatok érdekében – írják a Nógrád Vármegyei Hírportálon.

Három hete írtak a hírportálon, hogy Nógrád-szerte megjelentek a békák. A kis kétéltűek fontos szerepet töltenek be a természetben, fontos a megmentésük, így korábban egy szakember adott tanácsokat, hogy hogyan segíthetünk nekik túlélni a szorult helyzeteket.

A békák a Miocén ősvilágban is megjelentek, ebben az időszakban ugyanis nagy számban látogatják az Ipolytarnóci ősmaradványok szabadtéri közösségi tereit – derült ki a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság közleményéből

őshonos kisebbségként, vizes élőhelyeink lakóiként jogosultak az itt tartózkodásra, azaz ők is vendégfogadók, lám minden csak viszonyítás kérdése – írják.

Hozzátették, a tavasz beköszönte a kétéltűek számára hívó szót jelent, érdemes tehát ebben az időszakban egy kicsit közelebbről is megismerkedni velük.

– A felmelegedés hatására téli nyugalmukból lassan felpezsdülnek a békák, és tömegesen indulnak el szaporodóhelyeik, állóvizek, lassabb vízfolyások és pocsolyák felé, hogy a természet hívószavának eleget tegyenek. Van olyan szerencsés hím, aki ilyenkor szó szerint is úszik a boldogságtól, miként a lenti képen nőstényét átölelő. Aranylábú békánk rúgótechnikája különleges, a feléjük úszó konkurenciát állcsúcson találta, tanulság, hátulról ne közelítsünk – fogalmaz viccesen a nemzeti park.


A hátulról érkező konkurencia kapott egy rúgást. Forrás: BNPI

A szerelmi háromszög mindig bonyolult, szenvedéssel teli, még a békáéknál is. De nincs mit tenni, ilyenkor felülír mindent az érzelem, a csapda működik. A kétéltűeknél a befogó a nőstény, átfogók, pontosabban átkarolók a hímek, nem erkölcstelen, de fojtogató lehet az ilyen kapcsolat.


Szerelmi háromszög a békáknál is előfordul. Forrás: BNPI

– Ipolytarnócon éppen a parkolón keresztül hívja ösztönük a békákat, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei ilyenkor tapintatos mentőakcióba fognak: a parkolót terelő-, védőhálókkal lekerítik, a vonuláskor útjukat nem találó kétéltűeket összegyűjtik és találkahelyükre, a tóhoz viszik. A terület vonuló tömegfaja a barna varangy, jelentős egyedszámban fordul elő az erdei béka és a levelibéka, de egy kis szerencsével pettyes gőtével is lehet találkozni – fogalmaznak a közleményben.

A békanász szőttese közszemlére van kitéve, az erdei béka nem cicomázza, csak úgy odateszi, csomókban lebeg a vízen békapete tutaja. Nem úgy a szép szemű barna varangy, ad a látszatra is, ikráit látványos gyöngyfüzérben rakja le. Melyikből lesz csinosabb ebihal? – teszi fel a kérdést a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság.


Az erdei béka petéje csomókban lebeg a vízen, míg a barna varangy ikráit látványos gyöngyfüzérben rakja le. Forrás: BNPI

A szakemberek szeretnék felhívni a kirándulók figyelmét, hogy a Novohrad-Nógrád UNESCO Globális Geopark szabadon látogatható helyszínein a kétéltűek szaporodó helyeit sok esetben közút választja el a telelőhelyektől. Az útszakaszokon történő átkelésükkor a békák jelentős hányadát elgázolják, így mindenkitől azt kéri, hogy figyeljünk rájuk. Hozzátették, hazánkban minden kétéltű- és hüllőfaj természetvédelmi oltalom alatt áll, ráadásul hasznosak is.

agrotrend.hu / nool.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés