Fenntarthatóság

Innováció

Megszaporodtak a vadbalesetek a jászkunsági utakon

Az elmúlt időszakban ismét elszaporodtak térségünkben a lakott területen kívüli, országos közúti útszakaszokon történt vadbalesetek. Március 19-én az esti órákban Tiszabő külterületén ketten is megsérültek, miután egy őz ugrott az autójuk elé. A Szolnok Városi Baleset-megelőzési Bizottság óvatos és körültekintő közlekedésre hívja fel a figyelmet.

Február közepén egy törteli lakos közlekedett autóval Szolnok felől Abony irányába, amikor váratlanul egy őz ugrott a jármű elé. A baleset következtében személyi sérülés nem történt, de az állat elpusztult és a gépkocsiban anyagi kár keletkezett.

 

Fotó: pixabay.com

 

Bő egy hónappal később Tiszabő lakott területén kívül szenvedett könnyű sérülést egy tizenkilenc éves tiszabői lakos és utasa, amikor egy útkanyarulatban egy vad ugrott az autójuk elé. A férfi, hogy elkerülje az ütközést balra kormányozta a gépkocsit, ami lehaladt az úttest mellett elterülő mezőgazdasági területre, ahol megpördült, majd a jármű a kerekeire visszafordulva megállt.

Három nappal később pedig egy újszászi lakos közlekedett teherautóval Újszász irányából Abony felé a kora esti órákban, amikor az úttesten, a jármű előtt egy őz futott át. A sofőr vészfékezett, jobbra kormányozta a gépkocsit, de manővere során az útpadkára haladt és félig az árokba csúszva állt meg. A baleset következtében személyi sérülés nem történt, de a járműben anyagi kár keletkezett.

Jellemzően alkonyatkor és sötétedés utáni időszakban kell vadvonulással, elsősorban őzekkel számolnunk, mivel az állatok a fás, bokros területekről a szántóföldekre útra kelnek táplálékért, majd ezután visszamennek ismét a védettebb területekre – mondta hírportálunknak Sipos-Kácsor Andrea megyei rendőrségi sajtóreferens.

– A vadásztársaságok a területükön átvezető utak mentén „Állatok” veszélyt jelző táblával jelzik, ahol számítanunk kell vadon élő állatok megjelenésére. Ennek ellenére, vannak olyan esetek, amikor bármennyire is betartjuk a megengedett sebességet az adott útszakaszon és óvatosan, kellő odafigyeléssel vezetünk, egy oldalról, hirtelen nagy sebességgel előttünk áthaladó állattal történő ütközést nem tudjuk elkerülni. A járművünkben komoly károkat okozhatnak és esetenként személyi sérüléssel is járhatnak ezek a típusú balesetek – hangsúlyozta a sajtóreferens, aki néhány jó tanáccsal is szolgált a vadbalesetek elkerülése érdekében.

A közlekedési táblák mellett vadveszélyre figyelmeztethetnek például a sáros vadnyomok az úton, vagy az út mentén látható vadcsapások. Érdemes behúzódni a felezővonal felé, mivel az út szélén haladva nehezebb elkerülni az ütközést az állattal. Vásárolhatunk vadsípot és gépkocsira szerelhető vadriasztó eszközt. Egyes eszközök hetven kilométer/óra sebesség felett százhúsz decibeles hang kibocsátásával képesek háromszáz méteres távolságig hatékonyan „elűzni” az állatokat. Lakott területen belül a hangja csökken, így a kutyákat nem zavarja.

Elektromos autóval közlekedve sokkal „hangtalanabbak” vagyunk, mint egy normál gépjárművel, az állatok is később észlelhetnek bennünket.

 

A rendőrség értesíti a vadásztársaságot

– Ha megcsillan előttünk egy vagy több állati szempár, vegyük le a reflektort és fékezzünk le, várjuk meg, míg az állat áthalad előttünk – javasolta Sipos-Kácsor Andrea.

– Ha nem tudjuk elkerülni az ütközést, fékezzünk teljes erőből és ne rántsuk félre a kormányt. Baleset esetén értesítsük a rendőrséget a 112-es segélyhívó számon, ugyanis ők fognak intézkedni a vadásztársaság kiértesítéséről, akik megjelölik és elszállítják az elhullott vadat. Tilos az állatot elvinni, mert lopást követ el, aki mégis megteszi azt. A gépjárműben keletkezett anyagi kárunk megtérülése érdekében célszerű teljes körű casco biztosítást kötni. Emellett érdemes már most fejben is felkészülni a tavaszi-nyári időszakra, mert az őzek mellett a fácánok áprilisban lesznek a legaktívabbak.

agrotrend.hu / szoljon.hu – Czakó Nóra

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés