Fenntarthatóság

Innováció

Autisták is dolgozhatnak kaposvári aquapóniában

Pénteken avatták az innovatív kaposvári aquapóniát, ami 5 autista, 6 megváltozott munkaképességű ember, valamint az őket segítő további 3 személy foglalkoztatására biztosít lehetőséget.


fotó: kaposmost.hu

Az energiatakarékos, számítógépes rendszer által vezérelt technológiával működő, téli időszakban kerti hulladék komposztálását végző komposzt kazánnal fűtött passzívházban komplex biológiai folyamattal előállított zöldség- és gyümölcstermesztés, valamint haltenyésztés valósul meg egész évben.

Az aquapóniás növénytermesztés az intenzív haltenyésztés és a vízkultúrás növénytermesztés összevonásával jött létre, megtartva azok előnyeit, ugyanakkor kiküszöbölve a hátrányokat. Az eljárás során a növényeket agyag granulátumba ültetik, a halakat tartályokba telepítik, a tartályból pedig a vizet folyamatosan áramoltatják a növények alatt. A halak és a növények szimbiózisban élnek egymással: a halaknál keletkező (salak) anyagokat ugyanis a növények feldolgozzák, hasznosítják, ezzel egy időben, a granulátum szűrő hatása által a víz megtisztítva kerül vissza a haltartályokba. Öntözésre, gyomirtásra nincs szükség, így a vegyszermentes növények termesztésével, és az Omega 3 zsírsavban gazdag Tilápia halak tenyésztésével a program hozzájárul az egészséges étkezési kultúra kialakításához.

A megváltozott munkaképességű autista, fogyatékossággal élő emberek foglalkoztatásuk során gondozzák a halakat és a kemikáliáktól mentes fűszernövényeket, zöldségeket, gyümölcsöket, biztosítják a passzív ház működési feltételeit, közreműködnek az előállított termékek elsődleges feldolgozásában (növényszárítás, válogatás, csomagolás) valamint értékesítésében.

A Mozgáskorlátozottak Somogy Megyei Egyesületének Egyenesi úti telephelyén lévő családi ház felújítását, bővítését követően vált lehetővé egy komplex szociális központ létrehozása, amely a pályázati program forrásain túl 15 millió forint önerőből valósult meg. Ennek építését, felújítását a Mozgáskorlátozottak Somogy Megyei Egyesületének műszaki szolgálata végezte, amelyben döntő többségben megváltozott munkaképességű szakemberek dolgoznak. Az Egyesület saját forrásaiból az aquapóniás termesztő ház kibővült fogyatékos emberek nappali szociális intézményével, foglalkoztató műhellyel, öltözőkkel, szociális helyiségekkel, valamint fogyatékos emberek számára támogatott lakhatást biztosító lakóegységekkel.

A szakmai szempontból innovatív program megvalósításában együttműködő partner a Kaposvári Egyetem Állattudományi Kara, valamint a Corvinus Egyetem Kertészettudományi Kara. 

agrotrend.hu /  msme.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés