Fenntarthatóság
Innováció
A világ leggazdagabbjai adják a szén-dioxid-kibocsátás közel felét
Egy friss kutatás szerint a világ leggazdagabb emberei hatalmas karbonlábnyommal rendelkeznek. Egy tudományos folyóiratban publikált tanulmány szerint ugyanis a leggazdagabb 10 százalék adja a globális szén-dioxid-kibocsátás közel felét.
A világ leggazdagabb 10 százaléka felel a globális szén-dioxid-kibocsátás 47 százalékáért – derül ki egy, a Nature Sustainability című lapban publikált kutatásból.
Az adatokból az olvasható ki, hogy egy átlagos magánszemély, aki a világ vagyoni eloszlásában az alsó 50 százalékba tartozik, évente nagyjából 1 tonna szén-dioxid-kibocsátásáért felel. Ezzel szemben a leggazdagabb 1 százalékba tartozó népesség részaránya 48 tonna – miként az a Statista alábbi ábráján is látszik.
A megoszlás természetesen nagyban függ az egyes régióktól is. Európában például az alsó 50 százalék nagyobb kibocsátásért felel, mint a leggazdagabb 10 százalék. Afrika szubszaharai részén viszont a leggazdagabb 1 százalék karbonlábnyoma magasabb, mint az alsó 50 százaléké.
A kutatás eredményeiből az is következik, hogy bár a globális szegénység felszámolásáért folytatott küzdelem komoly erőfeszítéseket igényel, nem látszik igazolhatónak az a vélekedés, hogy ez (önmagában) érdemben megemelné a globális szén-dioxid-kibocsátást.
Vagyis ha megvalósulnának az ENSZ fenntarthatósági és fejlesztési céljai, és több mint egymilliárd embert sikerülne világszerte felemelni a szegénységből, ez csupán 2 százalékkal emelné meg a világ szén-dioxid-kibocsátását. Még úgy is, hogy Afrika szubszaharai térség szegényebb országaiban például az emisszió akár a jelenlegi kétszeresére is nőhet a felzárkóztatás következtében.
agrotrend.hu / ORIGO