Fenntarthatóság
Innováció
A hucul lovak tartását segítő projekt zárult
Büszkénk vagyunk arra, hogy az UNESCO Világörökség Bizottsága 8 kulturális vagy természeti szempontból egyedinek számító helyszínt vett fel a Világörökség Jegyzékbe hazánkban. Közöttük szerepelnek egyetlen természeti világörökségként 1995 óta az Aggteleki- és a Szlovák-karszt barlangjai – mondta az Agrárminisztérium környezetügyért felelős államtitkára Jósvafőn.
Rácz András „Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén található védett gyepterületek legeltetéssel történő természetvédelmi célú kezeléséhez szükséges állattartási infrastruktúra fejlesztése” című projekt záró rendezvényén kiemelte: az Aggteleki Nemzeti Park 1985-ben, Magyarország negyedikként alapított nemzeti parkja. Ez volt az első olyan nemzeti park az országban, amely kimondottan a geológiai értékek – a vidék felszíni karsztjelenségei és a híres cseppkőbarlangok – védelmére alakult meg.
fotó: pixabay.com
Az államtitkár elmondta, a hucul lóállomány az 1980-as évek közepén került a területre, mely ma 197 hucul egyeddel az ország első számú tenyészetének mondható. A tartásukhoz szükséges és hiányzó infrastruktúrát a Környezet és Energiahatékonysági Operatív Program keretében mintegy 718 millió Ft vissza nem térítendő pályázati forrás segítségével fejlesztette 2016-2022 között.
Hozzátette, a fejlesztés során beszerzésre kerültek a szakaszolt legeltetéshez szükséges eszközök, úgymint mobil karámrendszer, mobil villanypásztor rendszer és négy helyszínen a lovak tartását kiszolgáló létesítmények épültek.
Az utóbbi években 42 Mrd Ft értékben, 93 természetvédelmi élőhelykezelési projekt megvalósítása indulhatott el országszerte, melyek révén az érintett területeken javítják az igazgatóságok a természetes és természetközeli élőhelyek állapotát, valamint fejlesztik a természetvédelmi kezelést és a nagyközönség számára történő bemutatást szolgáló infrastruktúrát. A természetvédelmi célú LIFE projektek és a nemzetközi, határon átnyúló INTERREG programok felhasználásával további 20 Mrd Ft természetvédelmi célokra történő felhasználását teszik lehetővé az igazgatóságok. A mai átadóval zárult fejlesztések a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Programból valósultak meg – világított rá az államtitkár.
Rácz András kiemelte, hogy a projektek színes feladatellátása között barlangok, mesterséges üregek védelmét célzó beavatkozások, földtani alakszelvények rekonstrukciója, komplex élőhely fejlesztés, veszélyeztetett védett gyepek rehabilitációját elősegítő infrastruktúra fejlesztése, denevérfajok in-situ megőrzését szolgáló védelmi beavatkozások, természetvédelmi őrszolgálat eszközfejlesztése, valamint állattartási infrastruktúra fejlesztése valósultak meg a 2014-től mostanáig tartó uniós pénzügyi ciklusban – sorolta az államtitkár.
agrotrend.hu / AM Sajtóiroda