Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Fenntarthatóság

Indul a Nagy Téli Madárles

 

Újra itt a várva-várt Nagy Téli Madárles!  Számold velünk a 2023-2024-es téli szezonban is a madáretetők és a parkok, kertek madarait december 28 és február 28 között! A számolásban bárki részt vehet előzetes természetismereti képzés nélkül. Az adatok feltöltéséhez nem kell más, mint egy mobiltelefon, vagy jegyzetfüzet. A programok bár egyszerűek, mégis értékes adatokkal segítheted az Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkáját – írta az egyesület. 

Az adatrögzítés és -beküldés egyszerűsítése érdekében tovább fejlesztettük a Turdus  nevű (ez a rigófélék tudományos családneve) mobiltelefonos appot is. Ezt eddig csak szakmai adatgyűjtésre használtuk, de az új modulok bevezetésével mindenki számára elérhetővé válik.

Az alkalmazás lényegesen megkönnyíti a megfigyelést, mivel azonnal rögzíti a bevitt adatokat, az eltelt idő mérésével segít tartani a 30 perces időtartamot, de segítséget nyújt a fajok meghatározásában is.

Forrás: MME

Aki nem szeretne okostelefont használni az adatok feltöltéséhez, az letöltheti az alábbi poszter utolsó oldalán található adatlapot is, azonban az ide rögzített adatokat még fel kell töltenie az internetes adatbázisba (ezért is jobb az app).

 

Részletes útmutató

  • Válassz helyet a megfigyeléshez! 
A Nagy Téli Madárles megfigyeléseit elsősorban madáretetők környékén végezzük. Ennek megfelelően olyan helyet válassz, ahol egy madáretető vagy valamilyen természetes táplálkozóhely van, amit a madarak rendszeresen látogatnak a tél folyamán! Fontos az is, hogy legyen egy kényelmes megfigyelő helyed, amelyről jó a rálátás és ahonnan több héten keresztül lehetőséged lesz a madarak számlálására. Ha kiválasztottad a megfigyelés helyét (ahol ülsz vagy állsz), akkor lehetőség szerint az egész szezonban onnan végezd a megfigyeléseket.
  • Melyik napszakban és mennyi ideig végezz megfigyeléseket? 
Lehetőség szerint a délelőtti órákban végezd a számlálást, és minden esetben 30 percig tartson a megfigyelés. Fontos, hogy mindenképpen rögzítsd a számlálások kezdésének időpontját!
Ha a Turdus alkalmazást használod az adatok rögzítésére, akkor elindul az idő mérése, s értesít a számlálás végéről is.
A 30 perc folyamán lehetőség szerint végig a megfigyeléssel foglalkozz! Ha bármi miatt 5-10 perc kimaradna, akkor inkább kezdd újra a számlálást.
  • Használd a Turdus app-ot vagy a papír adatlapot, majd töltsd fel adataidat! 
Minden számlálás során rögzítened kell a megfigyelés adatait. Elsősorban a  Turdus mobiltelefonos alkalmazás használatára buzdítunk, hiszen ezzel sokkal könnyebb dolgod lesz! Az alkalmazás azonnal rögzíti a megfigyeléseidet, méri az eltelt időt, segít a fajok meghatározásában és a számlálás végén összesíti is az adataidat. A Turdus elérhető Android és iOS rendszert használó telefonokra és tabletekre is.
Természetesen a hagyományos adatlap is segíti a számlálás adatainak rögzítését, de a papírra lejegyzett adatokat még fel kell tölteni az adatbázisba.
  • Hogyan határozd meg a megfigyelt madárfajokat? 
A madarak azonosítása az etetőnél kritikus fontosságú a rögzített adatok minősége és a Téli madárles sikere szempontjából. Mivel viszonylag kevés madárfaj keresi fel a legtöbb etetőt, ezek a fajok egy kis gyakorlással és gondos megfigyeléssel könnyen meghatározhatók. Javasoljuk, hogy ismerkedj meg az etetők gyakori madaraival, első körben a Téli madárles poszter tanulmányozásával.
Számtalan további lehetőség van a madárfajok megismerésére, kezdve az MME honlap Tudástárában elérhető Magyarország madarai oldalakkal vagy a Madárhatározó app-pal.

 

Hogyan számoljunk? 

Annak érdekében, hogy a Nagy Téli madárles adatait tudományos kutatásokhoz lehessen használni, minden megfigyelőnek pontosan ugyanúgy kell megszámolnia a madarakat, amelyeket a számlálás 30 perce alatt lát.
A számolás menete a következő: 
  • Használd a Turdus app-ot vagy legyen kéznél a papír adatlap és az útmutató.
  • Ha a papír adatlapod használod, a megfigyelés megkezdésekor jegyezd fel a dátumot és indítsd el az idő mérését, hogy biztosan 30 percig számlálj. Ha az app-ot használod, erre nem lesz szükség, az app elvégzi helyetted.
  • Minden alkalommal, amikor egy fajt látsz a kiválasztott helyen, számold meg az egyidejűleg látható egyedek számát minden észlelt faj esetén, és jegyezd fel ezt a számot a számlálólapra vagy írd be új észlelésként az applikációba. (Például, ha először ránézel az etetőre, egy csuszkát és négy széncinegét látsz, jegyezd fel ezeket a számokat a nevük mellé.)
  • Ha később az adott félórás számlálás során egy faj több egyedét látod egyidejűleg, javítsd át az adatokat a papírodon, hogy a nagyobb számot rögzítsd. (Például, ha később két csuszkát és nyolc széncinegét látsz, módosítsd a csuszkák számát egyről kettőre, a széncinegék számát pedig négyről nyolcra.) Ha az appot használod, javíthatod a számot is, de új észlelésként is felviheted a nagyobb egyedszámot.
  • Ne add össze a számokat! A számlálás során egyszerre csak az egyes fajok legnagyobb egyedszámát kell rögzítened. Ha ezt a módszert követed, soha nem fogsz egy madarat többször rögzíteni.
  • Az adott napi számlálás végén az egyidejűleg látott legnagyobb egyedszám lesz a végső számod az egyes fajok esetében, amelyet jelenteni fogsz a Téli madárlesnek.

 

Megfigyelési napok 

A Nagy Téli Madárles december 28-án kezdődik és február 28-ig tart. Számunkra akkor legértékesebb az adatod, ha minél több héten, hetente egyszer, mindig ugyanazon a napon tudod elvégezni a számlálást, de az adatokat akkor is felhasználjuk, ha csak egy alkalommal tudsz részt venni a megfigyelésben.

 

Tippek a számláláshoz 

  • Folyamatosan jönnek-mennek a madarak az etetőn
Körülbelül fél, egy percenként becsüld meg az egy pillanatban a megfigyelési területen látható madarak mennyiségét.
  • Túl sok madár
Nagyon nehéz lehet megszámolni a madárrajokat, különösen, ha folyamatosan mozognak. Az állományban lévő madarak számának becsléséhez használd a „blokk” módszert. Először számold meg a madarakat egy tipikus sűrűségű képzeletbeli blokkban. A blokk legyen kicsi, hogy csak 10-25 madár legyen benne. Ezután helyezd rá a blokkot az egész csapatra, és becsüld meg, hányszor illeszkedik. Végül szorozd meg ezt a számot az eredeti blokkban lévő madarak számával.
  • Vegyes csapatok
Ha nagy, vegyes csapatok jelennek meg az etetőnél, nehéz lehet nyomon követni a madarak faját és egyedszámát. Először becsüld meg az állomány teljes méretét a fenti módszerrel.
További részletek erre a linkre kattintva érhető el. 

agrotrend.hu/mme.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés