Hírek

Az őszi búza éghajlatigénye

Hazánk három éghajlat, az óceáni, a kontinentális és a mediterrán találkozási területe, ennek köszönhetően időjárásunk meglehetősen szeszélyes. A medence jelleg miatt a leszálló légáramlás a jellemző, a nyáron fokozódó hőmennyiség és napfénytartam kedvez az aszály kialakulásának.

A búza időjárással szembeni igénye, a fejlődés különböző szakaszaiban eltérő, alapvetően a csapadék és a hőmérséklet befolyásolja a termés mennyiségét és minőségét. Az érzékeny fenológiai fázisok a következők:

1.-vetéstől a bokrosodás kezdetéig (októbertől december elejéig): jó az ősz, ha a hőmérséklet enyhe, kellően csapadékos. A túl hűvös hátráltatja a kelést és bokrosodást, a túl meleg elősegíti a kártevők kártételét.

2.-bokrosodás kezdetétől a bokrosodás végéig (decembertől március végéig): a kellő mennyiségű csapadék, a borult időjárás kedvez a bokrosodásnak. Ha a téli hónapokban 140-160 mm a csapadék, amely hótakaró formájában borítja a vetést, túl sok hó és jégrétegképződés károsíthatja a vetést, és befülledéshez, kipálláshoz, de a tartós hó nélküli hideg szintén a vetések pusztulásához vezethet. Márciusban kedvez a búza bokrosodásának, az enyhén melegedő, száraz időjárás.

3.-bokrosodás végétől a kalászolásig (áprilistól május elejéig): április a bokrosodás és szárbaindulás időszaka, az optimális fejlődéshez kissé hűvös, átlag alatti hőmérsékletet igényel, nagyobb mennyiségű csapadék akkor szükséges, ha a tél száraz volt.

4.-kalászolástól a betakarításig (májustól július elejéig): május elejétől kezdődik a kalászhányás, virágzás időszaka, a búza ekkor nem magas, inkább átlag alatti hőmérsékletet és sok csapadékot igényel. A minőség kialakulására kedvező a 19-21 C°-os júniusi hőmérséklet és a több részletben lehulló 30-40 mm csapadék. Júliusban az aratásnak a száraz forró idő kedvez.

Forrás: Agrotrend.hu

 

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés