Hírek

Egyszerűsödhet a mezőgazdasági szaktanácsadási rendszer

A gazdálkodók könnyebben juthatnak a termelést segítő, konkrét szakmai információkhoz a jövőben azzal, hogy egyszerűsödik a mezőgazdasági szaktanácsadási rendszer – összegezte V. Németh, Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium (MV) vidékfejlesztésért felelős államtitkára.


    A sajtótájékoztató után alakult meg a VM Vidékfejlesztési  Képzési és Szaktanácsadási Intézetében (VKSZI) az a 15 tagú testület, az Országos Szaktanácsadási Bizottság (OSZB), amely munkájával segíti az új rendszer kialakítását. A testület elnöke Jávor András, a Debreceni Egyetem rektor-helyettese, az alföldi Regionális Szaktanácsadási Központ vezetője, társelnöke pedig Mezőszentgyörgyi Dávid, a VKSZI főigazgatója.

    Az államtitkár emlékeztetett rá: az OSZB-t – egy jogszabály alapján – már 2007-ben létre kellett volna hozni, ezt a mulasztást pótolják most. Többről van azonban szó, mint egy jogszabályi megfelelésről, elsősorban az ágazati szaktanácsadási rendszer mostani széttagoltságán kíván változtatni a szaktárca.

A Magyary-program – amelyet a KIM koordinál -, és az NGM által gesztorált Egyszerű Állam program keretében elkezdődött az uniós eljárási rendek módszeres felülvizsgálata, a hatékonyság növelése és az egyszerűsítés jegyében.

    Jávor András szerint a szaktanácsadási munka hatékonyabbá tétele érdekében élő kapcsolatot kell kialakítani a tudásközpontok, a szakmai felsőoktatási intézmények, egyetemek, a regionális és a területi szaktanácsadási központok között. Erre azért van szükség, hogy a gazdálkodók szakmai kérdéseikre konkrét – független – szakmai válaszokat kapjanak. Mindehhez nélkülözhetetlen a rendszer korrekt finanszírozásának megteremtése.

    Mezőszentgyörgyi Dávid emlékeztetett: a 15 tagú OSZB – amely javaslattevő és véleményező jogkörrel működik – munkájában részt vesznek a VM, az MVH, az MgSzH, valamint a Magyar Agrárkamara képviselői, továbbá a regionális és területi szaktanácsadási központok delegáltjai, valamint három, a szaktanácsadási folyamatban aktívan résztvevő gazdálkodó is.

    A VKSZI főigazgatója az MTI kérdésére elmondta, most egy regisztrált gazdálkodó évente 700 euró – mintegy 200 ezer forint – támogatást kaphat szaktanácsadási szolgáltatás igénybevételére. Az ezen felüli költségeket a gazdálkodóknak saját zsebből kell finanszírozniuk.

Forrás: MTI

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés