Az elmúlt évben is számos fontos jogszabályt véleményezett, illetve terjesztett elő módosító javaslatot a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. Ennek köszönhetően olyan jogszabálymódosítások léptek életbe, amelyek érdemben hozzájárulnak a hazai mezőgazdasági termelők és a helyi és marginális élelmiszer-előállítást végző kistermelők versenyképességének javulásához.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) fontos feladatának tekinti, hogy segítse a ténylegesen gazdálkodók földbirtokhoz, illetve földtulajdonhoz való jutását, illetve a termőföld használatával, földszerzéssel kapcsolatos visszaélések, spekulációk visszaszorítását. Ennek érdekében – a NAK szakembereinek előkészítő munkája és javaslatai nyomán – az elmúlt évben is több ponton módosult a földforgalmi törvény. A törvénymódosításoknak köszönhetően szigorodott az első 10 hektár megszerzésére vonatkozó szabályozás, pontosították a haszonbérleti szerződések módosítására vonatkozó feltételeket, de módosultak a föld adásvételére és haszonbérletére vonatkozó előírások, valamint az elővásárlási jogra vonatkozó szabályok is.
Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás minél sikeresebb megvalósítását célozva módosult a gazdaságátadásról szóló törvény, a NAK javaslatának megfelelően a gazdaságátadás szereplőinek terhei csökkentése érdekében.
Fontos változások léptek életbe a mezőgazdasági termelők adózási szabályai kapcsán is. A NAK és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségével (MAGOSZ) közös kezdeményezésének köszönhetően a gazdaságátadás minden formája mentesült az adó- és illetékfizetési kötelezettség alól. A gazdaságátadó pedig akkor sem veszíti el a korábbi termőföldszerzéshez kapcsolódó illetékmentességét, ha gazdaságátadási szerződés keretén belül olyan termőföld tulajdonjogát adja át a gazdaságátvevő részére, ahol a mentesség feltételeként vállalt 5 év még nem telt le.
Az Országgyűlés a múlt évben elfogadta az építményadó alóli mentesség alkalmazása esetén felmerülő ingatlan-nyilvántartási anomália rendezésére vonatkozó NAK-MAGOSZ közös jogszabálymódosító javaslatot is. A módosításnak köszönhetően az építményadó alóli mentességéhez szükséges rendeltetésszerű növénytermesztési és állattartási funkciójának igazolására az építmény fekvése szerint illetékes mezőgazdasági igazgatási szerv által kiadott hatósági igazolás is megfelelő.
Az őszi adócsomagba – szintén a NAK és a MAGOSZ javaslatára – bekerült az illetékekről szóló törvény módosítása. A változásnak köszönhetően nem minősül a termőföldszerzéshez kapcsolódó illetékmentességi feltétel megszegésének, ha a vagyonszerző a termőföld használatát olyan családi mezőgazdasági társaság javára engedi át, amelyben tag.
A kis mennyiségű, helyi és marginális élelmiszer-előállítást végző kistermelők számára jelent könnyebbséget a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer működésének részletes szabályairól szóló rendelet módosítása. A NAK javaslatának köszönhetően az élelmiszert előállító kistermelők és a bevételi plafont el nem érő mezőgazdasági őstermelők egyszerűsített adminisztrációs szabályokat választhatnak. A könnyítés évi egyszeri, egyszerűsített adatszolgáltatást jelent, a fő csomagolás-összetevő anyaga szerint, az általános díjszabásnak megfelelő mértékű, évente történő kiterjesztett gyártói felelősségi díjfizetés mellett.
A NAK javaslatának eredményeként számos új végzettséggel bővült a szaktanácsadói bejelentés során elfogadható végzettségek listája. Összesen 23 új alap- és mesterképzés, továbbá 108 új felsőfokú szakirányú-, szakmérnöki továbbképzés fogadható el a szaktanácsadói tématerületeken. A magas szakmai színvonal biztosítása érdekében szigorodott a szaktanácsadók kreditgyűjtési és éves beszámolói kötelezettségére vonatkozó előírás. Így azok a szaktanácsadók vagy szervezetek, amelyek ezeket a kötelezettségeiket a meghatározott határidőre nem teljesítik, törlésre kerülnek a névjegyzékből.
agrotrend.hu / NAK