Hírek

Vízhiánymérséklő Civaqua-program Debrecenben és környékén

Jól halad a Debrecen és környéke vízhiányának mérséklésére, illetve a vizek térségben tartására hivatott Civaqua-program megvalósítása – hangzott el kedden azon a projektbemutató szakmai találkozón, amelyen arról számoltak be, hogy félidejénél tart a Tisza vizét a Keleti főcsatornán keresztül Debrecenbe vezető projekt első ütemének kivitelezése.

Az Civaqua program első ütemének részeként egyebek mellett a rendszer vízellátását a Keleti-főcsatornából biztosító szivattyútelepet is felújítják, valamint 15 kilométeres vezetékrendszert építenek ki, ami már szinte teljesen elkészült. Hatalmas kihívás a főcsatorna és a kiegyenlítő tározó közötti 63 méteres szintkülönbség leküzdése. Épül egy tározó a Vezér út környékén és 19 műtárgy a Tócó mentén.


Forrás: Dehír
 

– Láthatjuk, hogy egy gigantikus beruházás kapujában állunk, de természetesen fő feladatunk még most az, hogy tudjuk eredményesen zárni az 1-es ütemet – fogalmazott Kincses Dániel, a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság igazgatója.

Az első ütem részeként jut a Tisza vize a Keleti-főcsatornán és a lefektetett vezetékeken keresztül a Tócó-patakba. A Civaqua-program második üteme, ami többek között a Nagyerdő vízutánpótlását is biztosítja majd, már tervezés alatt áll.

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) vezetője azt mondta, kérte, hogy a város fejlődését figyelembe véve alakítsák át a terveket, hiszen a jelentős gazdasági növekedéssel megnő a város lakónak száma és figyelembe kell venni, hogy egyre aszályosabb időszakok következhetnek.

– A nyírségi vízutánpótlásnak legyen egy déli iránya, Nyíradony és Hajdúsámson irányából indítsunk el még egy vízsugarat Debrecen felé, hiszen önmagára a közbenső térségre is szükség lesz vizet juttatni. Debrecen biztosabb lábakon áll, ha ebből a térségből is érkezik víz – mutatott rá Láng István főigazgató.

A Civaqua-program terve évtizedes várakozást követően jutott el most a megvalósítás fázisába. Papp László azt mondta a keddi tájékoztatón, hogy Magyarország és Debrecen szempontjából talán a legfontosabb vizes projekt valósul meg. A polgármester hangsúlyozta: ez a beruházás nem a város vízellátását, hanem a vízháztartását befolyásolja.

– Ez a program nem a debreceni iparfejlesztésnek, sokkal inkább a város vízháztartásának, környezetvédelmi, vízgazdálkodási szempontjainak a kielégítésére, kiszolgálására és támogatására

Videó: DehirJó ütemben haladnak a Civaqua-program első ütemének kivitelezési munkái

A Civaqua-Tócó projekt csaknem 16 milliárd forintból épül meg és a tervek szerint jövő novemberre készül el.

agrotrend.hu / DEHIR, Kababik László

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés