Hírek

Ultrafehér festékkel a felmelegedés ellen

Azt már az iskolában megtanuljuk, hogy a színek nem egyformán nyelik el a hőt: a fekete magábaszívja, míg a fehér visszatükrözi. Ezt kihasználva tudósok olyan festéket fejlesztettek ki, mely a napfény 98 százalékát visszaveri a világűrbe a napfényt. Ez csökkenti a levegő hőmérsékletét, és segíthet a klímaváltozás mérsékélésében.

A tetõk fehérre festése évszázadok óta bevett gyakorlat az épületek hûtésére, azonban az új, speciális  festék még ennél is hatásosabb lehet. Fejlesztõi szerint ugyanis a napfény 98 százalékát veri vissza és a világûrbe sugározza ki az infravörös hõt – írta meg az Ecolounge. A teszteken a környezõ levegõ hõmérsékletnél 4,5 Celsius-fokkal hidegebbre hûtötte le a felületeket még közvetlen, erõs napsugárzás esetén is.

Noha a jelenleg elérhetõ fényvisszaverõ fehér festékek is jóval hatékonyabbak, mint a sötét színû tetõburkolatok, de a napfény csupán 80-90 százalékát verik vissza. Ráadásul elnyelik az ibolyántúli fényt, ami azt jelenti, hogy nem tudják a környezeti hõmérsékletnél hidegebbre lehûteni a felületeket.

Az új festék azonban képes erre, csökkentve a légkondicionálók szükségét és a mûködtetésükkel járó szén-dioxid-kibocsátást. Jó hír, hogy a termék már egy-két éven belül forgalomba is kerülhet.

Fotó: flickr.com

"A legfehérebb fehér azt jelenti, hogy a festék a lehetõ legnagyobb mennyiségû napfényt képes visszaverni az ûrbe" – mondta Xiulin Ruan, az amerikai Purdue Egyetem munkatársa.

A festék három tényezõnek köszönheti hatékonyságát: a színezõanyagként használt bárium-szulfátnak, amely a hagyományosan alkalmazott titán-dioxiddal szemben nem nyeli el az UV-fényt, a magas – 60 százalékos – pigmentkoncentrációnak, valamint a különbözõ méretû pigmentrészecskék alkalmazásának.

A szakemberek szerint az ultrafehér festéket a hagyományos változatokhoz hasonlóan lehet legyártani és árban sem térnek el egymástól. A teszteken a festék kopásállónak bizonyult, de további vizsgálatokra lesz szükség annak megállapítására, hogy hosszú távon mennyire tartós. Ruan elmondta, hogy a festék nem jelent kockázatot az emberek látására, a felületekrõl szétszórtan visszaverõdõ napfény nem erõs.

A szakemberek az ACS Applied Materials & Interfaces címû folyóiratban számoltak be az eredményeikrõl.

agrotrend.hu / Ecolounge

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szakmai partner
Nyakas Farm
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés