Hírek

Továbbra is „divat” a mezőgazdaságban a feketefoglalkoztatás

Az NGM Foglalkoztatás-felügyeleti Főosztálya közzétette a munkaügyi hatóság teljes, a 2017-es ellenőrzési tapasztalatairól szóló jelentését. Ebből kiderül, hogy a feketefoglalkoztatás továbbra is „divat” a mezőgazdaságban.

2017-ben a munkaügyi hatóság 17339 munkáltatót ellenőrzött, a vizsgálatok során a foglalkoztatók 74 százalékánál (12843 db) tárt fel munkaügyi jogsértéseket, amelyek az ellenőrzés alá vont 75576 munkavállaló 71 százalékát érintették (63673). Az ellenőrzések száma közel azonos volt a 2016-ossal (17869 ellenőrzés) és a szabálytalan munkáltatók aránya is közel változatlan, mivel 2016 végén 75 százalék volt ez a mutató. Az ellenőrzéssel érintett munkavállalók számában csökkenés figyelhető meg (2016-ban 94148), míg a szabálytalanul foglalkoztatott munkavállalók aránya 2016-hoz képest nőtt, mivel akkor csak 68 százalék volt ez a szám.

Az összes feketén foglalkoztatott munkavállaló 9 százalékát (1224 fő) alkalmazták a mezőgazdasági vállalkozások, amely a 2016-os 7 százalékhoz (777 fő) képest növekedést mutat. Az ágazatban ellenőrzéssel érintett munkavállalókhoz viszonyítva is kimagasló a mezőgazdaság negatív feketefoglalkoztatási tendenciája (2011-ben 18,33 százalék volt az arány, 2017-ben 33,36 százalék).

A mezőgazdasági ágazatra 2017-ben az ellenőrzések 3 százaléka esett (548 db). Összesen 512 intézkedés történt, amelyből 46 munkáltatóval szemben 8120 000 Ft összegben kellett a munkaügyi bírság eszközével élni és 166 esetben munkaügyi bírságot helyettesítő figyelmeztetés határozatot kiadni. Az ellenőrzött 3669 munkavállalóból 2660 főt érintett valamilyen szabálytalanság, ebből a feketén foglalkoztatott munkavállalók 1224 főt tettek ki, így elmondható, hogy az ellenőrzéssel érintett munkavállalókhoz viszonyítva itt volt a második legnagyobb arányú a feketefoglalkoztatás.

A mezőgazdaságban az idényjelleg mellett megállapítható, hogy a munkáltatók elsősorban a tulajdonosi körből kerülnek ki, nem jellemző az alvállalkozói forma. Azoknál, akiknél a korábbi időszakban már többször is feltártak a feketefoglalkoztatást, többször történt ismételt ellenőrzés is. Ezekben az esetekben jellemző, hogy a munkáltatók rendszeresen, az adóhatósági és munkaügyi ellenőrzések során megállapított szabálytalanságok, szankciók figyelmen kívül hagyásával foglalkoztattak nagyszámú munkavállalót.

A mezőgazdasági szektor – szezonális – jellegéből adódóan az ellenőrzések száma a nyári és őszi időszakban magasabb.

A feltárt jogsértések sokszor nagyobb munkavállalói létszámot érintenek, melyek hátterében a mezőgazdasági munkák idényjellege áll, mivel a munkáltatók rövid ideig, de nagyobb számú munkavállalót alkalmaznak.

A növénytermesztés és betakarítási munkák esetében a feketemunka előfordulása a gyakoribb, míg az állattenyésztéssel kapcsolatban jellemző a munkaidőre, pihenőidőre irányuló szabálytalanság, a bérpótlékok fizetésének elmaradása, valamint a szabadság kiadásával kapcsolatos szabálytalanság.

A feldolgozóipar ellenőrzésére a második és harmadik negyedévben gyakrabban kerül sor, mivel a tevékenység szorosan kötődik a mezőgazdasági termények betakarításához. A sütőipar és a húsfeldolgozás esetében jellemző a munkabérek mértékének növelése, a már meglévő dolgozói állomány megtartása érdekében. Az ágazatot érintően sokszor hiányzik a megfelelő képzettséggel rendelkező szakmunkás, így a munkavállalói kiszolgáltatottság a területet érintően jellemzően kisebb. A munkaterületre való bejutás során a munkaügyi hatóság betartja az egyéb, jellemzően közegészségügyi jellegű jogszabályok által támasztott követelményeket, a munkáltatók egy része azonban továbbra is a szabálytalan foglalkoztatást leplező védőakadályként tekint ezekre a szabályokra.

Mezőgazdasági terményfeldolgozás esetén a foglalkoztatási gyakorlat a szabályos foglalkoztatóktól kezdve a súlyos jogsértés feltárásáig széles skálán mozog, a lefolytatott vizsgálat eredménye, valamint a megállapított jogsértés jellege is esetenként más. Az állandó, évszaktól és időjárástól független termelést végző munkáltatók a munkaügyi szabályokat jellemzően betartják, a kisebb jogsértések esetén elegendő a munkaügyi hatóság jelzésértékű döntése a jogellenes állapot megszüntetése érdekében.

A teljes jelentés ITT olvasható.

agrotrend.hu / nak.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés