Hírek

Tovább erősödött a magyar agrárium társadalmi elismertsége

A koronavírus-járvány idején tovább erősödött a magyar agrárium társadalmi elismertsége – jelentette ki Farkas Sándor, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára csütörtökön Szentesen.

A térség országgyűlési képviselői posztját is betöltő fideszes politikus sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, a pandémia mindenkiben megerősítette, mennyire fontos, hogy biztonságos és megfelelő mennyiségű élelmiszer kerüljön magyar fogyasztók asztalára és az exportpiacokra – írja az MTI.

fotó: pixabay.com

Az agrárkormányzat egyik alapvető feladata, hogy hosszú távon biztonságos, kiszámítható környezetet biztosítson az ágazat szereplőinek, a vidéken élőknek – mondta Farkas Sándor.

Az államtitkár közölte, a tavalyi és idei, a közeljövőben megjelenő pályázatok megteremtik annak lehetőségét, hogy a magyar agrárium 20-25 millió embernek tudjon biztonságos élelmiszert előállítani, figyelembe véve a korszerű táplálkozástudományi igényeket is. A minisztérium célja az is, hogy sokkal szorosabb kapcsolat alakuljon ki az alapanyagokat előállítók és a feldolgozóipar között, mert e kettő csak együtt működhet hosszú távon biztonságosan és eredményesen.

Bencsik Dávid, az Agrárminisztérium nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára szerint Csongrád-Csanád megye az agrárexport motorja lehet. Szeged, Hódmezővásárhely és Szentes a magyar élelmiszeripar történelmi gazdasági centrumai, az ágazatot ezen a bázisokon kell újra erősíteni – jegyezte meg.

A magyar agrárium történelmi lehetőség előtt áll: a kormány a következő hét évben 4265 milliárd forintot fordít a vidék, az élelmiszeripar és az agrárium fejlesztésére, melyet a helyi sajátosságok figyelembevétele mellett kell meghatározni – mutatott rá a politikus.

Bencsik Dávid kifejtette, a magyar agrárexport 82,5 százaléka az EU-ba irányul, a kivitelben első helyen áll Németország, éves 1,5 milliárd eurós értékkel. A nemzetközi piacokon azonban folyamatosak az átrendeződések. A politikus példaként az EU és a dél-amerikai közös piac közötti szabadkereskedelmi megállapodást említette, amely következtében az EU ipari exportja mintegy 70 százalékkal bővülhet, miközben 25 százalékkal nőhet a dél-amerikai országok agrárkivitele.

A helyettes államtitkár leszögezte, az agrárexport dinamizálása nemzeti érdek. Az ország egy régiója sem maradhat ki az agrárexport lehetőségéből, támogatni kell az agrárvállalkozások exportcélú összefogását. Szükséges van a feldolgozóipar bővítésére, az új digitális technológiák bevezetésére, az innovációra, melyben kulcs szerepet játszhat a kiváló hazai agrár-felsőoktatás.

Nemesi Pál, a Dél-alföldi Gazdasági Zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztos hangsúlyozta a régióban kiemelt jelentősége van az agráriumnak. Csongrád megyében a vállalkozások 40 százaléka a mezőgazdaság és az élelmiszeripar területén működik. A természeti adottságok kiválóak, a helyi hagyományok mellett mellett rendelkezésre áll a szakmai tudás is.

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés