Hírek

Tartós fagyokkal pusztíthatók el a kártevők

A komolyabb lehűlésre nagy szükség van a földeken. A több napos mínuszok gyérítő hatással lennének a rovarokra. Ha fokozatosan érkezik a hideg, akkor van lehetőségük a kártevőknek a lassú elhúzódásra, vagyis a védekező stádium felvételére. Így nem pusztulnak el olyan mértékben, ahogy azt szeretnénk. Hirtelen hidegre lenne szükség a szakemberek szerint.

A gradáció, vagyis az úgynevezett felszaporodási folyamat a mezei pocoknál lehet jelentős – írta a növényvédőszer.hu. Ez egy közismerten nagyon szapora állat és nem alszik téli álmot, ezért komoly gazdasági károkat képes okozni. Nem mindenütt van jelen, de ahol igen, ott nem kímél semmit. Ilyenkor is ellenőrizni kell a területet. Sipos József növényorvos, a Szegedi Tudomány Egyetem címzetes egyetemi docense azt tanácsolja, hogy T alakú fákat kell leszúrni a földbe, amelyeken megtelepszenek a ragadozó madarak és onnan lesik az áldozatukat. Sok mezei pockot képesek így összeszedni. De az ennél is nagyobb veszély a rovarokban van, mert ha nagyobb egyed számban telelnek át, akkor ugyanilyen nagy számmal jelennek meg tavasszal.

A természet egyelőre nem alszik igazi téli álmot, pedig a növényvédelem és az élelmiszerbiztonság miatt is fontos lenne a valódi hideg megérkezése, mert az áttelelő kártevők a hideghatással elpusztulhatnának. Már ősszel is erős volt a gabonákban a levéltetű fertőzés és a kabócák jelenléte, ami miatt sárgulást lehetett látni az őszi árpában. Az átteleléshez minden rovar visszahúzódik, de az enyhe idő miatt már mozgolódnak, mert lehet látni repülő legyeket, lepkéket és az őszi káposztarepcében is megjelent a szár ormányos.

A télnek van egy olyan jó tulajdonsága, hogy a búzának minden kártevőjét és kórokozóját vagy leállítja, vagy elpusztítja. Cseuz László gabonanemesítő ezért a szántóföldi növényeknél a rágcsálók okozta károkra hívja fel a figyelmet. Ha a tél túlságosan enyhe, akkor ezek a károkozók vidáman szaporodnak tovább. A kártevők közül a pocokinvázió a legveszélyesebb, a földeken látni is lehet a nyomait. 

agrotrend.hu / növényvédőszer.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés