Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Hírek

Megvan az év magyarországi hala

Az év hala 2021-ben a jászkeszeg. A Magyar Haltani Társaság honlapján rendezett közönségszavazásra december 31-én délig 7683 szavazat érkezett be, ezek alapján alakult ki a végeredmény.

A fürge cselle és az angolna is az esélyesek között volt

A három jelölt közül az õsi vonásokat viselõ és napjainkra erõsen megfogyatkozott angolna a szavazatok 20 százalékával lett a harmadik. Második a fõként hegy- és dombvidéki patakjainkban élõ, mindössze 8-10 centit elérõ fürge cselle – írja az Origo.

ERRE A VISZONYLAG RITKA ÉS VÉDETT HALUNKRA A SZAVAZÓK 31 SZÁZALÉKA VOKSOLT.

Az élen, 49 százalékos többséggel, a közepes és nagyobb folyóink alföldi szakaszait kedvelõ jászkeszeg (Leuciscus idus)  végzett.

Fotó: wikimedia

A VILÁGOS PIKKELYEI MIATT HERMAN OTTÓ ÁLTAL MÉG ÓNOS JÁSZNAK NEVEZETT JÁSZKESZEG EZÜSTÖS SZÍNÛ PONTYFÉLÉNK.

Az alsó úszói többnyire rõtes-pirosas színûek, ezért gyakran összetévesztik a bodorkával vagy a vörösszárnyú keszeggel. A jászkeszeg pikkelyei azonban apróbbak, ezért az oldalvonalán mindig 55-nél több számolható, míg a másik két fajnál 50-nél kevesebb.

Az alföldi folyókat kedveli, a Balatonban ritkaság

Táplálékát zömmel az üledékben rejtõzõ gerinctelen állatok, férgek puhatestûek alkotják. Áramláskedvelõ faj, de a gyakran felfrissülõ tavakban is megtalálható, amilyen például a Tisza-tó, a Balatonban azonban ritkaság.

ÍVÁSUK KÉSÕ TAVASSZAL TÖRTÉNIK, EZÉRT ÁPRILIS 15-TÕL MÁJUS 31-IG A FOGÁSUK TILOS.

Ikrájukat a sóderes mederfenékre vagy a vízi növényzetre rakják. Közepes termetû halunk, a kifogható legkisebb mérete 20 cm, de a 30 cm fölöttiek sem ritkák A húsa szálkás, de ízletes. A hazai horgászrekord 3,86 kg (1995).

agrotrend.hu / Origo

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés