Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Hírek

Megkezdődött a kihalás szélén levő állatok klónozása – jöhet a Jurassic Park?

Az egyesült államokbeli Wyoming államban tudósok klónoztak egy fekete lábú görényt egy több mint 30 évvel ezelőtt elpusztult állat DNS-mintájának segítségével, jelentette az Associated Press. Az állatot Elizabeth Ann-nek nevezték el, még decemberben született, és kitűnő egészségnek örvend.

Elődje 1988-ban, a klónozás hőskorában pusztult el, és gondozói lefagyasztották abban a reményben, hogy a DNS-technológia fejlődésével egyszer majd visszahozhatók lesznek a már kihalt állatfajok is – írja az Index. A fekete lábú görény ugyanis már akkor is a kihalás szélén állt.

A kutatók a klónozás technológiájának fejlődésével több, a kihalás szélén álló vagy már kihalt állat visszatérésén dolgoznak, mint például a mongol vadló vagy a vándorgalamb, amely 1914-ben halt ki. Az utolsó példányt kitömték, így talán DNS-mintát is lehet szerezni belőle. A madarak sikeres klónozása a gyakorlatban bonyolultabb az emlősökénél, de elviekben nem lehetetlen. Ennél is érdekesebb lehet talán az, hogy néhány napja az eddigi legrégebbi DNS-minta sikeres szekvenálását is bejelentették Stockholmban.

EGY SZTYEPPEI MAMUTRÓL VAN SZÓ, ÉS LEGALÁBB EGYMILLIÓ ÉVES A LELET.

Maga a sztyeppei mamut a köztudatban inkább élő gyapjas mamut őse, és az ormányosok legnagyobbjai közé tartozott. Ennyire régi DNS-minta túlélése és sikeres szekvenálása eddig csak elvi lehetőségnek tűnt, és a lelet így is legalább kétszer annyi idős, mint az eddigi legrégebbi, sikeresen analizált minta, amely egy pleisztocén korszakban élt lóból származott.

A világ egyik legrangosabb interdiszciplinális szaklapjában, a Nature-ben megjelent tanulmány szerzője, Love Dalén professzor a minta korát érzékeltetve rámutatott, hogy ez még a homo sapiens előtti időkből származik. Innen persze nem meglepő, ha beindul a fantáziánk, és ha nem is dinoszauruszok, de talán mamutok klónozását vízionáljuk. Ilyesmivel egyébként nemrég Japánban meg is próbálkoztak, sikertelenül. 

Fotó: wikimedia

A mostani felfedezés talán új lendületet ad ennek is. Több állatfaj klónozása manapság már akár rutinfeladatnak is tekinthető, így például házi a kedvenceké is. Erre akár már privát megrendelésre is van lehetőség, bár jelenleg még elég borsos áron. 

agrotrend.hu / Index

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés