Hírek

Már virágzik a tyúktaréj

A Körös-Maros Nemzeti Park Cserebökény részterületén is bontja szirmait a pusztai tyúktaréj.

Bármilyen furcsa a szerényen megbújó, apró tyúktaréjok (Gagea) a sudár, elegáns megjelenésű növényekként ismert liliomfélék családjába tartoznak. Azonban a „szegény rokonoknak” sem kell szégyenkezniük, csak le kell hajolni hozzájuk, hogy meglássuk szépségüket. A tyúktaréjok nemzetségébe több mint kétszáz faj tartozik, ezek közül 8 őshonos Magyarországon – írja a Kőrös-Maros Nemzeti Park.

fotó: wikipedia

A pusztai tyúktaréj (Gagea szovitsii) előfordulását csupán 2004 óta ismerjük hazánkban. Ekkor bukkantak rá a Körös-Maros Nemzeti Park területén, Ecsegfalva határában. Előfordulásának érdekessége, hogy jelenleg a Kárpát-medence jelenti nyugati elterjedésének határát. Hozzánk legközelebb állományai a Fekete-tenger környékén, valamint a Dnyeper és a Volga vidékén élnek.

Hazai felfedezése óta több helyütt megtalálták a Tiszántúlon sztyepp foltokban, szikes pusztákon. Itteni jelenléte természetes alföldi száraz gyepeinknek a kelet-európai, ázsiai sztyeppékkel való rokonságára utal.

Latin nevéhez magyar szál kötődik, ugyanis a névadó Johann Nepomuk Szovits, – a Fekete-tenger partján lévő Odessza városában letelepült, műkedvelő botanikus-növénygyűjtő, gyógyszerész, – magyar származású volt.

A pusztaityúktaréj egyik legkorábban nyíló pusztai virágunk. Első virágzó egyedei már hóolvadás után, februárban megjelenhetnek, s általában március végén már az utolsók is elvirágoznak, s mivel hagymás növény ezután eltűnik a szemünk elől a következő év tavaszáig.

A pusztai tyúktaréj 2012 óta védett növényfaj.

agrotrend.hu / Kőrös-Maros Nemzeti Park

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés