Hírek
Magyarország Legszebb Családi Gazdasága 2023-ban a Kőszegi Kert (+ birtokbejárás videók)
Magyarország Legszebb Birtokának zsűrije a Fejér vármegyei Vereben kezdte az idén a birtokok bejárását, ahol megtekintette a Kőszegi család 52 ha gyümölcsösét. A Családi Gazdaság kategória támogatója 2023-ban a Fliegl Abda Kft.
A kert vezetője Kőszegi Vilmos, közgazdász és kertészmérnök végzettséggel rendelkezik, feleségével és 4 gyermekével igazi mintagazdaságot hozott létre.
A család két vállalkozást vezet, egyikben biotermesztéssel foglalkoznak, melynek keretében 15 ha-on bodzát termesztenek immár 9 éve. A másikban diót 23,5 ha-on, cseresznyét 6,5 ha-on, valamint konvencionálisan bodzát termesztenek 7 ha-on, ahol előtérbe helyezik az ökológiai szemléletet.
Az első ültetvényeket még 2003-ban telepítették. Igyekeznek lépést tartani a kor technológia fejlődésével, így az első ültetvények felét már újratelepítették és modernizálták. Intenzív termesztési irányba mozdultak el valamennyi kultúrában, így az új gyümölcsösöket sűrűbb térállásba telepítették, öntöző- tápoldatozó rendszerrel látták el. Mára elérték, hogy az ültetvények két harmada öntözött.
A gépesítésben is igyekeznek úttörők lenni. Valamennyi művelőeszköz rendelkezésre áll a gazdaságban, ami megkönnyíti a munkájukat. A koronaalakításban például síkfalmetsző gépet használnak, de rendelkeznek gyümölcs rázógépekkel és egy korszerű diófelszedővel is. Legújabb ültetvényeiket pedig precíz GPS koordináták alapján dolgozó robot segítségével telepítették. Ezekhez a beruházásokhoz igénybe vettek állami és európai uniós támogatásokat.
A gyümölcsök értékesítésében szövetkezetre támaszkodik a család, maguk is aktívan részt vesznek a TÉSZ irányításában. A környékbeli bodzatermelőket szakmai tanácsokkal látják el, és együtt végzik a betakarítást, segítve egymásnak a logisztikában.
A zsűri példaértékű összefogásnak és technikai fejlesztésnek is szemtanúja lehetett. A családi vállalkozás ugyanis helyi termelőkkel közös vállalkozást létrehozva egy diófeldolgozó üzemet működtetnek Lovasberényben. Az üzemben a héjas dió feldolgozás teljes vertikuma megtalálható, beleértve a mosást, szárítást, méretre válogatást és csomagolást. Dióbelet is előállítanak a legmodernebb lézer- és optikai válogató gép segítségével, emberi kéz érintése nélkül.
A fejlesztés azonban nem áll itt meg, a gazdásban ökonómiai és környezetvédelmi szempontok alapján a soron következő beruházások a napenergia felhasználására irányulnak.
agrotrend.hu