Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Hírek

Környezetbarát erőműként indul újra az Oroszlányi Erőmű

Az Oroszlányi Erőmű 2024 első félévében biomassza alapú erőműként csatlakozik az országos áramszolgáltatók köréhez – közölte a hét éve bezárt létesítményt újraindító Veolia csoport kedden az MTI-vel.

A társaság tájékoztatása szerint az Oroszlányi Erőmű lesz az ötödik olyan korszerűsítésük, amelyben a korábban szén vagy vegyestüzelésű kazánokat biomasszaüzemelésűre állítják át. A létesítmény fűtőanyaga ellenőrzött minőségű biomassza lesz, amelyet a város 100 kilométeres körzetében erdészetekben, faipari üzemekben képződő melléktermékből valamint fa és lágyszárú mezőgazdasági alapanyagból elégítenek ki.


Fotó: Németh András Péter / Szabad Föld

Az erőmű üzemeltetéséhez 350 képzett munkatársra számítanak, akiknek a felvétele idén tavasztól kezdődik, míg a tüzelőanyag ellátási láncban várhatóan további 6-700 munkavállaló dolgozik majd.

A Veolia csoport 2022 szeptemberében jelentette be, hogy az MVM Zrt.-től megvásárolta a Vértesi Erőművet, és az ország ötödik legnagyobb szén- és biomasszatüzelésű létesítményét faapríték és előkészített szelektált hulladék (SRF) elégetésével indítanák újra. A társaság érdekeltségébe tartozó CHP-Invest Kft. és az Újpalotai Energia Kft. 10 milliárd forint értékű szerződést kötött a finn Valmet céggel a Oroszlányi Erőmű kazánjainak felújítására.

A kazánok kiszolgálják Oroszlány és Bokod ötezer háztartásának távhőigényét, valamint több mint 600 GWh villamos energiát termelhetnek, ami a magyar villamosenergia felhasználás mintegy 1,5 százalékát teszi ki. Az oroszlányi erőműben 2015. december 31. óta üzemszünet van. A létesítmény a környezetvédelmi normák szigorodása miatt azóta nem működhetett.

Az erőmű 2015-ös bezárásával egyidőben szűnt meg Magyarország utolsó mélyművelésű szénbányája, a közeli Márkushegy. A két létesítményben csaknem ezer ember dolgozott.

A Veolia tíz erőművében – Pécsett, Dorogon, Kőbányán, Debrecenben, Nyíregyházán, Szakolyban, Ajkán, valamint a Budapesti Erőmű Zrt., kispesti, újpalotai, és kelenföldi erőműveiben – magas hatásfokú földgáztüzelésű és megújuló energiát – biomasszát – felhasználó blokkok működnek, virtuális erőművének köszönhetően pedig a szabályozói piacon is jelentős részesedéssel bír.

A cégcsoport energetikai üzletága több mint 60 állami és önkormányzati intézményt, 66 egészségügyi és szociális intézményt és 57 ipari telepet lát el energiával, távhőszolgáltatóként 14 városban több mint 270 000 távfűtött lakás és közintézmény fűtéséről gondoskodik. A Veolia Energia Magyarország Zrt. Magyarország egyik vezető közművállalata, munkavállalóinak létszáma megközelíti a 3000 főt. Az általa évente értékesített villamosenergia közel 623 ezer lakos éves fogyasztását képes biztosítani. A társaság 2021-es árbevétele 226,2 milliárd forint volt, a 2022-es árbevétel megközelítette az 570 milliárd forintot.

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés