Hírek

javítás alatt – Összetartó a növényvédelmi társadalom

Felelős növényvédőszer-használatról, a kukoricamoly kártételéről és védekezési lehetőségéről, valamint a Vidékfejlesztési Program keretein belül megpályázott támogatásokról hallhattak beszámolót a XXVIII. Keszthelyi Növényvédelmi Fórumra látogatók, melyet a Pannon Egyetem Georgikon Karán rendeztek meg.

– Az Európai Növényvédelmi Szervezet tagjaként a Magyar Növényvédelmi Szövetség (NSZ) is azokat az innovatív, gyakorlatorientált növényvédőszer-gyártó cégeket fogja össze, amelyek mind a gazdálkodók, mind a természeti környezet értékeit és érdekeit figyelembe véve tevékenykednek – mondta előadásában Szalkai Gábor, az NSZ ügyvezetője.

Szalkai Gábor, a Magyar Növényvédelmi Szövetség ügyvezetője – fotó: agrotrend.hu

A „Vele vagy nélküle?” program a növényvédőszer-használat jelentőségére, szükségességére hívja fel a figyelmet. A különféle kártevőkkel szembeni védekezés a fogyasztók számára is fontos a megfelelő mennyiségű élelmiszer biztosítása érdekében.

– A program elindítására a köztudatban elterjedt tévhitek adtak okot – közölte Szalkai Gábor, aki szerint az érdekvédelmi szervezeteknek – különösen a Növényorvosi Kamarának és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarának – komoly feladatai vannak abban, hogy megvédjék a mezőgazdasági termelés érdekeit.

A növényvédőszer-gyártók partnerként tekintenek az ökológiai módszerekre, és elkötelezettek az integrált növényvédelmi módszerek széleskörű elterjesztése mellett.

Az ügyvezető figyelmeztetett a hamisított, illegális növényvédő szerek veszélyeire, ugyanis ezek következményei és hatásai ismeretlenek.

Ezért csak legális forrásból származó szereket vásároljunk, és csak a maximálisan szükséges mennyiséget használjuk.

Dr. Keszthelyi Sándor egyetemi docens, a kukoricamoly szakértője előadásában emelte ki a kukoricamoly okozta kártételt kiváltó tényezőket.

A globális felmelegedés következményeképpen lehetővé vált, hogy a kukoricamoly két nemzedéke is jelen lehessen ugyanabban a szezonban. Emiatt növekedhet a kártétel is, ami fokozott védelmet igényel.

Egyéb kártételt okozó tényező a forgatás nélküli kukoricatermesztésnél, hogy megnövekszik az esély a kártevő áttelelésére, ezáltal az egyedszám is nő. Ennek megelőzése érdekében az előző évi kukoricamaradványt meg kell semmisíteni.

Dr. Keszthelyi Sándor egyetemi docens, Kaposvári Egyetem – fotó: agrotrend.hu

Intenzív termesztés-technológiájú kukoricahibridek esetében a kukoricamoly jobban megtalálja életfeltételeit. Ebben a viszonylatban növényvédő szer használatát javasolták.

A kukoricamoly kártétele – fotó: MKK

A kapcsolódó Vidékfejlesztési Program keretein belül megvalósult pályázati felhívásokról Zsán-Klucsó Klaudia, az Agrár- Vidékfejlesztésért felelős Államtitkárság vidékfejlesztési osztályvezetője tartott beszámolót. A kukoricahozam növekedésének eléréséhez szükséges a megfelelő szaporítóanyagok megválasztása, illetve a szükséges növényvédelmi intézkedések végrehajtása.

Az osztályvezető elmondta, hogy jelenleg az elbírált pályázatok 16%-a került kifizetésre, ez az arány a következő hónapokban – a kifizetési időszak beindulásával – növekedni fog. Továbbra is pályázható támogatási lehetőségként említette az ültetvénytelepítésre vonatkozó felhívást (Borszőlő ültetvények telepítésének támogatása c. felhívás), melyben jelentős összeg – mintegy 4 milliárd forint – maradt felhasználatlanul az engedélyezési folyamatokban felmerült akadályok miatt.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés