Hírek

Gyilkos lódarazsak tizedelik Észak-Amerika méhállományát

Ázsiából származó agresszív lódarazsak telepedtek le Észak-Amerika nyugati partjainál, és méhkolóniák gyors megsemmisítésére is képesek. Japán szakértők mégis azt állítják, a „gyilkos darazsak” a tágabb értelemben vett ökoszisztéma szerves részét képezik.

A helyi hatóságok az Egyesült Államok csendes-óceáni partvidékén és Kanada Brit Columbia tartományában már mérlegelik, miként szabadulhatnának meg a veszélyes rovaroktól – írja az Index. Csupán a kanadai térségben hét fészket azonosítottak. Az itt terjeszkedő – egyébként Koreában, Japánban és Ázsia szárazföldi részén honos – rovarok többkaptárnyi méhet pusztítottak el.

Több hasonló esetet jegyeztek fel a szomszédos Washington államban. Ott a lódarazsak ráadásul embereket is megcsíptek. A fullánk döfése minden más rovaréhoz képest sokkal fájdalmasabb. Ez érthető, hisz a lódarázs sokkal nagyobbra nő némileg békésebb rokonainál.

AZ ÉSZAK-AMERIKÁBAN TALÁLT EDDIGI LEGNAGYOBB PÉLDÁNY 4,5 CENTI HOSSZÚ VOLT, TESTHOSSZÁT PEDIG MÉG 6 MILLIMÉTERREL MEGTOLDOTTA A MÉRETES FULLÁNK.

A világ eddig ismert legnagyobb lódarazsait találták meg

A világ eddig ismert legnagyobb lódarazsait találták meg

Több mint fél centis a fullánkja. És ez csak a dolgozó, a királynőt még nem találták meg, az még nagyobb lehet.

Egy Kínában felfedezett új alfaj azonban még ennél is nagyobb. A 9,35 centiméter szárnyfesztávolságú példányt a kínai Jünan tartományban, a mianmari határ mentén fedezték fel. A robotoló darázs testének hossza 6 centiméteres, kaptárának belső átmérője eléri a két métert. A szakemberek száz példányt gyűjtöttek be a félelmetesen nagy ázsiai óriás lódarázsból (Vespa mandarinia). A tudósok úgy vélik, a faj királynője még a dolgozóknál is nagyobb.

A lódarazsak általában erdős hegyvidéki térségben telepednek le, és korhadt fák odúit foglalják el először. Más rovarokkal, mindenekelőtt hernyókkal táplálkoznak, de a fanedvet és a mézet sem vetik meg.

Méhkolóniákat irtanak ki

„Néhány tucatnyi dolgozó Vespa mandarinia levezényelt támadása alig pár óra alatt 25-30 ezer méhhel végezhet” – figyelmeztet Conrad Bérubé. A kanadai méhész és entomológus szerint a lódarazsak nagy veszélyt jelentenek a méhészetre és az ehhez kapcsolódó teljes iparágra.

JAPÁN ÁTSZÁMÍTVA ÉVI 7,5 MILLIÁRD FORINTNYI JENT KÖLT A LÓDARAZSAK FÉSZKEINEK MEGSEMMISÍTÉSÉRE, DÉL-KOREA ENNEK 60 SZÁZALÉKÁT. AZ EGYESÜLT ÁLLAMOKBAN ÉVI 30 MILLIÓ DOLLÁRT (9 MILLIÁRD FORINTOT) EMÉSZT FEL A LÓDARAZSAK IRTÁSA.

Bérubé maga is részt vett egy lódarázsirtási akcióban a Vancouver-szigeten 2019 novemberében. A szokásosnál is óvatosabb volt.

VÉDőÖLTÖZETÉT A CSUKLÓKNÁL ÉS A BOKÁKNÁL KEVLÁRPÁNTOKKAL ERőSÍTETTE MEG, MÉGIS LEGALÁBB HÉT DÖFÉST TAPASZTALT. A FÁJDALOM OLYAN, MINTHA „FORRÓ RAJZSZÖGEKKEL DÖFKÖDTÉK VOLNA A TESTEMET” – EMLÉKSZIK VISSZA GYÖTRELMES ÉLMÉNYEIRE.

A gyilkos lódarazsak évente nagyjából 50 ember haláláért tehetők felelőssé Ázsiában. A méhkaptárakat Kanadában csapdákkal és a bejárat szűkítésével próbálták oltalmazni, de „egyik eljárás sem volt elégséges vagy hatékony” – mondta a méhész.

Más invazív vagy a világ más részén mesterségesen betelepülő fajokhoz hasonlóan a lódarazsaknak nincs természetes ellenfelük. A helyi növény- és állatvilág nem fejlesztett ki hatékony védekezőmechanizmusokat, mivel korábban nem volt kitéve ilyen fenyegetésnek.

AZ AMERIKAI MÉHEK PÉLDÁUL – SZEMBEN A JAPÁN MÉHEKKEL – EGYÁLTALÁN NEM TANULTAK MEG VÉDEKEZNI ELLENÜK, ÉS ÍGY AKÁR EGYETLEN ÁZSIAI LÓDARÁZS PÁR ÓRA ALATT KÉPES KIIRTANI EGY TELJES MÉHKAPTÁRT. 

Sikerült megsemmisíteni a gyilkos lódarazsak első fészkét az Egyesült Államokban

Sikerült megsemmisíteni a gyilkos lódarazsak első fészkét az Egyesült Államokban

Kiszippantották őket az entomológusok.

A Washington állambeli Blaine-ben az első ázsiai lódarazsakat 2020 júliusában fogták el. Fogselyemmel miniatűr rádióadót szereltek rájuk, és az egyikük végül elvezette az entomológusokat a kosárlabda nagyságú fészket rejtő fához. A fészek 100–200 darazsat rejthetett. A védőfelszerelést viselő kutatók egy csövön keresztül szippantották ki a rovarokat az odújukból. Kivágták az egész fát is, hogy meggyőződjenek róla, minden kártevőt sikerült elpusztítaniuk, illetve hogy megállapítsák, távoztak-e a fészekből korábban királynők, amelyek újabb és újabb fészkeket alapíthatnak.

Kegyetlen ragadozók

„A lódarazsak kegyetlen ragadozók ugyan, de sok a velük kapcsolatos tévhit is” – mondja Kevin Short, a Tokiói Egyetem professzora, aki 35 éve tanulmányozza a rovarokat.

A JAPÁN MÉDIÁBAN „GYILKOS” DARAZSAKNAK NEVEZIK őKET.

Ez azonban megtévesztő és félrevezető, ugyanis kimondottan hasznos a szerepük. Miután hernyókkal táplálkoznak, elpusztítják őket, így védik a terményt, amit viszont a hernyók pusztítanának el – mondja a professzor. Kevin Short szerint a japán termelők „üdvözlik” a lódarazsak jelenlétét.

Több évtizedes kutatómunkája során Shortot egyetlen darázscsípés sem érte. Azt mondja:

CSAK AKKOR TÁMADNAK, HA OTTHONUKAT, FÉSZKÜKET ÉRZIK VESZÉLYBEN, ÉS AKKOR IS CSAK KÉSő őSSZEL, AMIKOR ELőKÉSZÍTIK A KÖVETKEZő ÉVI KIRÁLYNő FÉSZKÉT.

A méhek – a professzor szerint – hatékony védekezési mechanizmust dolgoztak ki a lódarazsakkal szemben. „Labdába” formálódva nyüzsögnek és rajzanak a kaptárukat támadó lódarázs körül, és ezzel hőt gerjesztenek. A betolakodó testhőmérséklete egyszer csak elér addig a pontig, amikor a rovar feladja, felforr, és elpusztul.

Az Európából Észak-Amerikába telepített méhek ezt a trükköt egyelőre még nem sajátították el. Rajba szervezett támadás helyett egyenként repülnek rá a lódarázsra, amely erős állkapcsával egyszerűen lefejezi a méheket.

A belépési útvonal

Kanadában és az Egyesült Államokban még mindig nem sikerült feltérképezni, miként jutottak el az Ázsiában honos rovarok Észak-Amerikába.

VÉLHETőEN HASONLÓ MÓDON, MINT FRANCIAORSZÁGBA – MONDJA BÉRUBÉ. OTT KÍNÁBÓL ÉRKEZő VIRÁGCSEREPEK KÖZÖTT MEGBÚJÓ LÓDARAZSAK TELEPEDTEK LE.

Feltehetően ugyanígy érkeztek a lódarazsak Észak-Amerikába is, ahol a kínai cserépedényeket kertészetekben árusítják. A cserepek egyébként remek téli búvóhelynek számítanak a rovarok körében.

Bérubé szerint az Ázsiából érkező szállítmányok tételes átvizsgálásával és a felfedezett kolóniák azonnali elpusztításával lehetne megelőzni a lódarazsak tömeges elterjedését.

agrotrend.hu / Index

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés
Hirdetés