Hírek
Afrikában éhínséget és konfliktusokat válthat ki a sáskajárás
Kelet-Afrikában hónapok óta katasztrofális méretű sáskajárás zajlik. Sok helyen a teljes termést lerágták, és már kikelt a következő generáció. Az éhínség veszélye növekszik.
Az ENSZ adatai szerint Kelet-Afrikában jelenleg „az elmúlt 70 év legnagyobb kártevőinváziója zajlik.” Kenyában, Szomáliában, illetve Tanzániában a sáskarajok Berlinnél háromszor nagyobb területen támadták meg a mezőgazdasági területeket. Az elképzelhető legrövidebb idő alatt letarolták a gazdák termését, a szarvasmarhák nem találnak füvet a legelőn- írja a Top Agrar.
A Spiegel részletes helyzetjelentése szerint a sivatagi szöcske naponta a saját súlyának megfelelő táplálékmennyiséget, azaz napi két grammot fogyaszt. Egy raj egyedszáma gyorsan százmillió fölé is emelkedhet. Naponta akár 150 km-t is meg tudnak tenni.
A sivatagi sáska a helytelen politikaidöntések és a kedvező nedves-meleg időjárás miatt szaporodhat (A kép forrása: pixabay.de / pierbok)
A magazin szerint a jelenlegi sáskajárás az Arab-félszigetről indult. 2019 nyarán a rovarok a Vörös-tengeren átrepülve Etiópiába érkeztek. Ellenintézkedések későn történtek, és nem voltak megfelelőek. Ezt most már a kormány is beismerte.
A FAO figyelmeztetéseit, – mely szerint 17 000 hektárt érint Etiópiában a sáskajárás, és ezeknek csak egyharmadát kezelték hatékonyan rovarirtó szerekkel – nem vették komolyan.
Kelet-Afrikában a rendkívüli esők miatt a rajok újra robbanásszerű szaporodásnak indultak. Az első hullám 2019 őszén elpusztította az etiópiai szántóföldek termésének negyedét és a legelők 15%-át. Most a második hullám fenyeget, ami még ennél is sokkal rosszabb lehet. A világ éhezőit segítő Welthungerhilfe német szervezet szakembere attól tart, hogy a következő raj támadásának erőssége ötszázszor nagyobb lehet az előzőnél.
Kenya szintén felébredt. A magazin beszámolt a kormány bejelentéséről, hogy megnégyszerezte a levegőből kijuttatott rovarirtó szerek mennyiségét. A valóságban ez két repülőgép és helikopter helyett kilencet jelent egy akkora méretű országában, ami Németország másfélszerese. A szakértők nem fogadják el, hogy az események „nem voltak előre láthatók” voltak, ahogy azt a kormány állítja. Már ősszel nyomatékosan figyelmeztettek a sáskajárás veszélyére.
A Spiegel információi szerint a segélyszervezetek arra figyelmeztetnek, hogy a polgárháború által sújtott Szomáliában a helyzet különösen kritikus lehet.
A Shabaab milícia terrorja, az aszályok és az árvizek mellett a lakosság már nem képes a küzdelemre több tízmillió rovar ellen.
A becslések szerint Kelet-Afrikában 13 millió embert veszélyeztet a terméskiesés, az állataik éhen pusztulása, és félő, hogy a sáskák által tönkretett területekről kiinduló növekvő migráció politikai konfliktusokat robbant ki, az élelmiszerárak az egekbe szöknek, és az elosztás miatt harcok robbannak ki – így szól a figyelmeztetés. Ezután a rajok elérhetik Dél-Szudánt, Ugandát és Tanzániát.
agrotrend.hu / Top agrar