Hírek

Afrika biodiverzitására is fenyegetést jelent a járvány

Az afrikai országok biológiai sokféleségére és vadvédelmi erőfeszítéseire is fenyegetést jelent a koronavírus-járvány – derült ki egy friss jelentésből, amelyet a héten tettek közzé Nairobiban.

A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) kelet-és dél-afrikai regionális vezetõje, John Waithaka szerint a világjárvány aláaknázza a veszélyeztetett fajok védelmét  – írja az Origo. A jelentés ismertetésekor a szakember elmondta,hogy az illegális vadkereskedelem monitorozása, az orvvadászat elleni mûveletek és a rendszeres járõrözések is csökkentek a járvány kirobbanása óta.

Waithaka szerint a járvány hátráltatja a biztonsági mûveleteket, gyengíti a védett területek és a kulcsfontosságú partnereik együttmûködését, valamint megfosztja az anyagi támogatástól a biodiverzitás megõrzését célzó programok jelentõs részét. A szakember hangsúlyozta, hogy megfelelõ helyszíni bûnüldözõ szervek hiányában az orvvadászat, az illegális vadkereskedelem és az egyéb, vadvilágot érintõ bûncselekmények is valószínûleg fokozódni fognak. 

Fotó: Popupcafe

Waithaka megjegyezte, hogy a közelmúltban elért természetvédelmi sikerek könnyen semmivé válhatnak, aminek pusztító hatása lenne a fenntartható fejlõdésre, az emberi egészségre és a jól-létre nézve.
A 19 afrikai országra kiterjedõ jelentés szerintnagy szükség van a védett területeken kívül esõ régiók megóvására, az illegális vadkereskedelem monitorozására, a veszélyeztetett fajok védelmére rendszeres járõrözések révén, valamint az esetleges jövõbeli járványokra való hatékony reagálást lehetõvé tevõ stratégiák kidolgozására.

Fotó: pixabay.com

A jelentés szerint a megfelelõ anyagi erõforrások hiánya az egyik legnagyobb kihívás, amellyel a védett területeknek szembe kell nézniük. "A Covid-19 tovább súlyosbította az amúgy is nehéz helyzetet, mivel a legtöbb ország most elesik a turizmusból és egyéb forrásokból származó bevételeinek 60-100 százalékától" – fûzte hozzá Waithaka.

A mutatók szerint az afrikai védett területek 79 százaléka mindössze hat hónapig képes alapszinten mûködni a járvánnyal összefüggõ pénzügyi nehézségek mellett.

agrotrend.hu Origo

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés