Hírek

A jégeső-elhárító rendszer kiépítésében partnerek a gazdák

Baranya, Somogy- és Tolna megyében már évek óta működik a talajgenerátoros jégeső-elhárító rendszer. Ennek köszönhetően jelentősen csökkentek a mezőgazdasági károk. A szatmári termelők már évek óta várják, hogy mikor épül ki az ő térségükben is hasonló szisztéma.

A gazdák a Kossuth Rádió Hajnal-táj című a műsorban arról számoltak be, hogy akár minden harmadik évben sújthatja földjüket jégkár. A rendszerrel akár 70 százalékos hatásfokkal is védhetők lennének a földek, ez lényegesen jobb helyzetbe hozná a termelőket, akik partnerek lennének abban, hogy egy elfogadható mértékű hozzájárulást fizessenek a nagyobb biztonságért.

Szabolcs-Szatmár megyében a rendszer kiépítését az agrárkamara már 2013-ban kezdeményezte. Rácz Imre, a szervezet elnöke azt mondta: körülbelül 1,5 milliárd forintba kerül az egész országban a rendszert kiépíteni és körülbelül évi 1,2 milliárd forint az üzemeltetési költség. A gazdák a megyében elfogadták azt, hogy fizetik az utóbbi költséget, de az is felmerült, hogy azt minden évben kiveszik a Kárenyhítési Alapból.

Kis Miklós vidékfejlesztési államtitkár a többi közt arról beszélt a műsorban, hogy a hozzájárulás mértéke elenyésző ahhoz képest, amekkora kárt tud okozni a jég. Elmondta azt is: a kárenyhítésnél nem a korábbi, üzemszintű, legalább 30 százalékos kár lesz a feltétel, hanem a növénykultúrára eső hozamkiesést is figyelembe veszik.

Fotó:MTI

A kormány az országos jégeső-elhárítási rendszer (JÉGER) kiépítéséről tavaly év végén döntött. A rendszer kiépítéséért és működtetéséért a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara felel majd, az ezzel kapcsolatos munka a NAK-nál már elkezdődött. A rendszer fizikai megvalósítása tavasszal kezdődhet el, és a 2018-as védekezési szezon kezdetére készülhet el. Az éles üzem elindítását 2018. május 1-jére tervezi a kamara.

agrotrend.hu / Kossuth Rádió Hajnal-táj  

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés