Hírek

A dohánytermesztők is a KAP jövőjéről tanácskoztak

Magyarországon tavaly 882 termelő termesztett dohányt.

A közös agrárpolitika (KAP) reformjainak lehetőségei, a dohányágazat foglalkoztatási és fogyasztási kérdései, valamint a dohánypiac szabályozási keretei szerepelnek az Európai Dohánytermesztők Szövetségének (Unitab) hétfőn kezdődött 36. kongresszusán Brüsszelben.


Brüsszelben tanácskoznak az európai dohánytermelők – fotó: NAK

Tsvetan Filev szövetségi elnök köszöntőjében hangsúlyozta,

az elmúlt években politikai és gazdasági szempontból is egyre nehezebb lett a dohánytermelők helyzete, ami elsősorban a termőterület nagyságának és a termelők számának csökkenésében mutatkozott meg.

– A dohánytermesztést a fogyasztás visszaszorításával, egészségügyi irányelvek bevezetésével megpróbálják kiszorítani és ellehetetleni Európában, aminek a termelők lesznek az elszenvedői – fogalmazott.

A szövetségi elnök hangsúlyozta, a termelés szinten tartásához fontos a termelők és a nemzeti szövetségek erősítése, az összefogás a dohányfeldolgozókkal, valamint az ágazat érdekeinek képviselete a 2020 utáni közös agrárpolitikában.

Az európai dohánytermelési adatokról szólva Francois Vedel, az Unitab főtitkára elmondta, a kontinensen jelenleg kevesebb mint 40 ezer regisztrált termelő dolgozik az ágazatban a két évvel ezelőtti 57 ezerhez képest. A nehéz piaci és gazdasági helyzet miatt folyamatosan csökken az európai termelők száma; a legnagyobb és leggyorsabb létszámcsökkenést Bulgária szenvedte el, a bolgár dohánytermelésben néhány évvel ezelőtt még 12 ezer, 2017-ben viszont már csak 4830 termelő dolgozott.

A legtöbb termelőt

  • Görögország (14 303),
  • Lengyelország (11 900)
  • Bulgária és Olaszország (2366) tartja nyilván,
  • Spanyolországban, Németországban, Franciaországban, Belgiumban és Svájcban 1500 alatti az ezzel foglalkozók száma,

Magyarországon tavaly 882 termelő termesztett dohányt.

Az adatok szerint a dohánytermesztés világszerte 15 millió embert foglalkoztat, a dohányfarmok száma pedig meghaladja a 3,5 milliót.

A háromnapos kongresszus hétfői napján a tagországok több mint kétszáz képviselője és termelője az országjelentések után a KAP-reform lehetőségeiről és a mezőgazdasági foglalkoztatás kérdéseiről tanácskozott.

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés