Hírek

8,2 milliárd eurónyi áru szívódik fel évente Európa útjain

Nincs kibúvó: mostantól nyomon követhetőnek kell lennie az élelmiszernek a termeléstől a fogyasztásig, és kötelező a vásárlók teljes körű tájékoztatása is.

2016. december 13-án teljes körűen hatályba lép az élelmiszerekre vonatkozó tájékoztatási kötelezettségről, valamint a termékek nyomon követhetőségéről szóló, öt éve elfogadott uniós jogszabály, és most már a nem csomagolt termékekre is vonatkozik mindez. A fogyasztók informálását szolgáló új előírásokhoz való alkalmazkodás megkönnyítésére szakmai napot szervezett a T-Alfasystem Kft. és a SAIGO Logistic Kft. Debrecenben – írják közleményükben.

Az élelmiszer-ellátási lánc jelene és jövője címmel megtartott rendezvényen Orth Tomas, a T-Alfasystem Kft. senior tanácsadója kifejtette: az élelmiszerlánc egyenlő az információlánccal. Működtetése lehetővé teszi, hogy bármilyen élelmiszer, állati vagy növényi eredetű anyag, amelyet fogyasztási felhasználásra szánnak, a termelés, a feldolgozás és a forgalmazás összes fázisában beazonosítható legyen. Ez gond esetén lehetővé teszi az élelmiszer kiszűrését – ezzel együtt a felelős azonosítását is – , és a piacról történő visszavonását.

Orth Tomas: Az élelmiszer-ellátási láncban érdekelt összes szereplőre olyan adminisztratív munka vár, amely nagymértékben befolyásolhatja az operatív teljesítményüket. 

A hatályba lépő jogszabályokkal az agrárgazdaság szereplőire új feladatok hárulnak: kötelezően fel kell tüntetni az élelmiszer nevét és összetevőit, az összetevők vagy összetevő csoportok mennyiségét, az élelmiszer nettó mennyiségét, a minőségmegőrzési vagy a fogyaszthatósági időt, a különleges tárolási és/vagy felhasználási feltételeket – tájékoztatott Zachár János, az ECO-Invest Kft., ügyvezetője. A tájékoztatásnak emellett tartalmaznia kell az élelmiszer-vállalkozás cégnevét és címét, a származási ország vagy az eredet helyét, felhasználási útmutatót (amennyiben ilyen útmutató hiányában nehéz megfelelően felhasználni az élelmiszert), az 1,2 térfogatszázaléknál magasabb alkoholtartalmú italok esetében a tényleges alkoholtartalom térfogatszázalékát, valamint a tápértékjelölést. Az előadó külön kiemelte, hogy a nem előrecsomagolt élelmiszerekre vonatkozóan feltüntetendő minden allergiát vagy intoleranciát okozó összetevő vagy technológiai segédanyag, amelyet élelmiszer előállításakor vagy elkészítésekor használnak fel, és a késztermékben – akár megváltozott formában is – jelen van.

Dr. Kocsis Imre, a Debreceni Egyetem Műszaki Karának tanszékvezető főiskolai tanára az eseményen elmondta, a szállítmányozás kockázatai jelentősen csökkenthetők a szállítási folyamatoknak a termelő vállalat raktárától a vevő raktáráig történő biztonsági elemzésével, a műszaki- és az adatbiztonság fokozásával.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés