Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Gazdálkodás

Szántóföld

“Nemcsak az elsivatagosodás, hanem a termőtalaj tényleges eltűnése fenyeget minket”

Ha ebben az ütemben, a jelenlegi gyakorlat szerint folytatjuk a földművelést, a termőtalaj mindössze 50-60 évre lesz elegendő – figyelmeztetett Dr. Pénzes Éva, a Magyar Talajvédelmi Baktérium -gyártók és -forgalmazók Szövetségének ügyvezetője a Compost című szakmai műsorban.

A szakember kifejtette: ugyan a nyugat-európai termőföldhöz képest a Kárpát-medencei talajok viszonylag jó állapotban vannak, a felmérések szerint mezőgazdasági területeink 60%-a erózióval veszélyeztetett. Dr. Pénzes Éva felhívta a figyelmet: jobban oda kell figyelnünk a talajok művelésére, főként, hogy a klímaváltozás is egyre több nehézséget okoz. „A számok azt mutatják, hogy az intenzíven művelt talajokban egy nagyságrenddel, ezerszer kevesebb baktérium és mikroba van, ami a talajélet pusztulását jelzi” – figyelmeztetett.

Az ügyvezető úgy véli, bár létezik a hidroponikus termesztés, ahogy egyéb termőtalaj nélküli megoldások is, ám ezek tömegtermelésben nem tudják hozni a megfelelő minőséget. A negatív hatások, az inputanyagok és az energia árának növekedése, valamint a súlyos károkat okozó aszály miatt egyre több gazdálkodó keresi az alternatív megoldásokat: hazánkban ma már több százezer hektáron használnak talajoltó baktériumkészítményeket. Dr. Pénzes Éva bízik benne, hogy a jövőben ez a szám tovább fog növekedni.

Mindebben segíthet az is, hogy a mikrobiológiai készítmények használata bekerült az Agro-ökológiai Programban (AÖP) támogatott gyakorlatok közé, így 2023-ból komoly támogatásban részesülhet az, aki a pályázott terület 50%-án alkalmazza a technológiát.

A szakember a Szövetség munkájával kapcsolatban elmondta: a hazai talajbaktériumokkal foglalkozó cégek összefogásával az iparág erősítése és a közös irányvonalak támogatása mellett a gazdatársadalom informálása, edukációja volt a céljuk. Megalakulásuk óta küzdöttek azért, hogy a baktériumos talajoltás bekerüljön a támogatási rendszerbe, törekvéseik pedig sikert arattak, hiszen korábban az AKG, míg jövő évtől az AÖP támogatott gyakorlatai közt szerepel a technológia.

A Szövetség a NÉBIH-hel közösen 7 éve végez eredményes tartamkísérleteket, melyek eredményeként a talajoltóval kezelt parcellák minden főbb szántóföldi kultúrában rendre sokkal jobb eredményeket hoznak, mint a kezeletlen kontroll területek. Mindezt még úgy is sikerült elérni, hogy a kezeletlen kontroll parcella 50 kilogrammal több nitrogén műtrágyát kapott.

A teljes beszélgetés itt hallgatható meg:

(X)

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés