Gazdálkodás

Szántóföld

Ismét a pockok elszaporodásától tartanak a gazdák

Bár eddig különösebben nagy károkról nem érkezett hír, az idén ismét jelentősebb mezeipocok-invázió veszélyeztetheti a hazai termőföldeket. A gazdák a kemény téltől várják a rágcsálók számának csökkenését.

Bár augusztusig a legtöbb megyében nem okozott gondot a mezei pocok jelenléte, a szeptemberi száraz időjárás miatt helyenként jelentősen megugrott a lakott járatok száma. Az elszaporodó rágcsáló nagy veszélyt jelent az ősszel elvetett kalászosokra. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara tájékoztatása szerint több megyéből is jelezték a gazdálkodók, hogy megnőtt a rágcsálók száma. Békés megyében például a megye északi részéről érkezett jelzés, ott elsősorban a lucernatáblákon tettek kárt a vetésben a pockok. Ezeken a területeken korábban a belvíz is komoly gondot jelentett, sok helyen foltszerűen a földeken maradt a búza és az árpa, ami szintén hozzájárult a mezei pocok elszaporodásához. A kártevőknek kedvez az is, hogy a műveletlen területeken csak a természetes ragadozók gyérítik az állományt.

Csongrád megyében főleg a Maros környékén, illetve a tarlókon okoz gondot a rágcsálók jelenléte. Hajdú-Bihar megye déli részén, a megye méretéhez viszonyítva kis területről jelezték a kártevők jelenlétét. A biztonság kedvéért ott egyelőre kivártak az őszi kalászosok vetésével a gazdálkodók. Bár eddig sem a repcevetésekben, sem a lucernában nem okozott jelentős kárt a pocok, előfordult olyan olajtöktábla, ahol a termés mintegy 10 százalékát pusztította el a rágcsáló. Jász-Nagykun-Szolnok megyében a 2014-es rendkívüli károsítás miatt a növény- és talajvédelmi hatóság szakemberei idén is fokozott figyelemmel kísérik a mezeipocok-fertőzöttség alakulását. A gazdák most a kemény télben bíznak, az erős fagyok ugyanis jelentősen javíthatnak a helyzeten, míg a száraz, napos őszi idő tovább növelheti a rágcsálók számát.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal arra hívta fel a gazdák figyelmét, hogy a kármegelőzés érdekében mielőbb kezdjék el felmérni a fertőzöttséget a földjeiken. Fontos, hogy a felmérést ne csak a veszélyeztetett területeken, hanem azokon a táblákon is elvégezzék, ahol tavaly nem volt jelen a mezei pocok. A veszélyes kártevővel szembeni védekezési kötelezettséget jogszabály írja elő. Legutóbb 2014-ben volt jelentősebb pocokinvázió Magyarországon. Akkor több ezer hektáron dézsmálta meg a termést a kártevő. A mezei pocok gyorsan szaporodó rágcsáló, szinte minden szántóföldi növényben kárt tesz, a kalászosoktól kezdve a lucernán és a kukoricán át a répáig és a burgonyáig.

agrotrend.hu / magyaridok.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés